Forums “Darba tirgum – Derīgs!”

28. – 29. septembrī, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē norisinājās  forums „Darba tirgum – Derīgs!”, kas kopā pulcēja aptuveni simts augstākās izglītības politikas veidotājus, studentus un nevalstisko organizāciju pārstāvjus, lai kopīgi izstrādātu vīziju par augstākās izglītības un darba tirgus sasaisti.

„Studijas sniedz zināšanas, bet darba tirgus – darbu. Ir ļoti būtiski, ja šīs lietas ir saistītas, lai teorija ieplūstu praksē, bet prakse padarītu teoriju reālāku – pietuvinātu dzīvei. Bieži darba devēji uzskata, ka augstskolas ir vietas, kur vienkārši gatavo produktu – darbinieku. Taču visai liela nozīme ir ne vien darbinieku gatavošanai, bet arī vēsturiskajai izglītības idejai – tautas vispārējās inteliģences celšanai!”

/Edvards Ratnieks – Latvijas Studentu apvienības prezidents/

 

“Darba tirgum-derīgs” iezīmēja noteiktu robežšķirtni starp vispārīga rakstura, ne reti politikai vai konkrēta uzņēmuma interesēm pakārtotu parunāšanu par tēmu – ir vai nav Latvijas augstākās izglītības institūciju absolvents derīgs Latvijas darba tirgum un labi strukturētu, visaptverošu un pietiekami dziļu viedokļu apmaiņu par augstākās izglītības, studentu un absolventu daudzveidīgo sasaisti ar nodarbinātības jautājumiem. Pasākumu raksturoja nopietns sagatavošanas darbs, dažādu jomu speciālistu labi sagatavotās prezentācijas un dzīva viedokļu apmaiņa. Nodarbinātības saistība ar augstāko izglītību tika skatīta ne tikai Latvijas, bet arī no  citu valstu pieredzes perspektīvas. Pirmo reizi diskusija aptvēra gan studējošo nodarbinātību un praksi, gan absolventu iekļaušanos darba tirgū darba ņēmēju, darba devēju vai pašnodarbināto statusā, gan darba tirgus virzītu absolventu iekļaušanos mūžizglītības programmās un tālākajos studiju posmos. Ideju foruma devīzi – Darba tirgum derīgs – varam droši attiecināt uz pašu foruma norisi. Tas patiešām bija un arī būs gan darba tirgum, gan augstskolām, gan arī studentiem derīgs!

/Jānis Vētra – Augstākās izglītības padomes (AIP) priekšsēdētājs/

Latvijas Darba devēju konfederācijai ir stingra pārliecība, ka ir daudzi uzdevumi, kas mums kopīgi ir jāpaveic, lai nodrošinātu jauniešu konkurētspēju darba tirgū. Daži piemēri:

  • Nodrošināt, lai jaunieši vispār iegūst izglītības dokumentu: profesionālo kvalifikāciju vai diplomu par augstāko izglītību. No izglītības sistēmas izkritušie, vai jaunieši tikai ar vidējo vispārējo izglītību ir visneaizsargātākie darba tirgū.
  • Jāizveido karjeras atbalsts sistēma – tai jābūt pieejamai jau no mazotnes, tāpat arī katram, kas ceļā uz nodarbinātību vai jau ir nodarbināts. Tai arī jāparedz informēšana par nozarēm un darba iespējām tajās, stereotipu laušanu par darba tirgu. Jāpanāk lielāks profesionālās izglītības prestižs un kvalitāte, lai vairāki izvēlas tur mācīties! Profesionālā izglītība tautsaimniecībā ir pieprasīta.
  • Jānodrošina vairāk un labākas prakses iespējas: ikvienam, kam mācību prakse ir nepieciešama, nevis tikai profesionālajā izglītībā.
  • Visbeidzot, arī jauniešiem pašiem jābūt ieinteresētiem savā karjeras attīstībā, praktiskas darba pieredzes iegūšanā. Nav jābaidās sākt karjeru ar brīvprātīgo darbu, praksi, sabiedriskajām aktivitātēm, jo tas dod nepieciešamās kompetences un iespējas virzīties pa karjeras kāpnēm. Nereti jaunieši izvirza pret darba devējiem neadekvāti augstas prasības pret atalgojumu. Lai darbinieks uz rokas saņemtu 554 latu lietu algu, darba devējam ir jāizdod 1081 lats. Jautājums, vai darbinieks ar savu darbu tik daudz spēj nopelnīt.
  • Cits risinājums ir veidot uzņēmumu pašam!

Paldies Latvijas Studentu apvienībai, kas ir aktualizējuši šo jautājumu. Izglītības kvalitātei ir ļoti liela saistība ar konkurētspēju darba tirgū, tādēļ vissvarīgākā tā ir pašiem studējošajiem.

/Anita Līce – Latvijas Darba devēju konfederācijas Izglītības un nodarbinātības eksperte/

“Uzskatu, ka Latvijas Studentu apvienības rīkotais forums „Darba tirgum – Derīgs!” bija ļoti atbilstošs galvenajai aktualitātei Latvijas darba tirgū – augstajam bezdarbam, jo īpaši jauniešu bezdarbam. Situācijā, kad gandrīz katrs trešais Latvijas jaunietis ir bez darba, ir nepieciešams atrast ātrus un efektīvus šīs problēmas risinājumus. Ceru, ka foruma laikā paustie vērtīgie priekšlikumi un viedokļu apmaiņa starp visām procesā iesaistītajām pusēm (darba devēji, studenti, izglītības nozares pārstāvji, arodbiedrības) dos reālu ieguldījumu jauniešu bezdarba mazināšanai un nodarbinātības celšanai.”

/Jānis Kajaks – Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība – eksperts tautsaimniecības jautājumpos/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>