Tiek palielinātas iespējas galvot par studiju un studējošā kredītiem
Autors - Anete Enikova   
Ceturtdiena, 25 Jūnijs 2009 22:58

financeŠī gada 25. jūnija Ministru kabineta (MK) sēdē, tiek veiktas izmaņas MK noteikumos Nr. 220 "Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu". Tiek ņemti vērā Latvijas Studentu apvienības (LSA) ierosinājumi par kredītu galvinieka iespēju paplašināšanu.Turpmāk varēs galvot par vairākiem studējošajiem, ja viņa ikmēneša ienākumi būs vienādi vai lielāki par valstī noteikto minimālo mēnešalgu, kura reizināta ar studējošo skaitu, par kuriem tiek galvots

Tāpat šajos noteikumos ir aprakstīta kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts galvojumu. Tāpat šajos noteikumos ir paredzēta kārtība attiecībā uz studiju kredītu piemērojama studējošajiem, kuri saskaņā ar līgumu starp augstākā izglītības iestādi un studējošo studē par maksu.

Šobrīd, lai saņemtu studiju vai studējošā kredītu, ir nepieciešams kredīta galvinieks - pilngadīga rīcībspējīga persona, kurai ir regulāri ienākumi, kas mēnesī nav mazāki par valstī noteikto minimālo algu. Galvinieks var galvot par kredītiem vairākiem studējošajiem vienīgi tad, ja šie studējošie ir viņa bērni. Par galvinieku nevar būt persona, kura pati saņem vai atmaksā agrāk no valsts budžeta līdzekļiem vai kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu saņemtos kredītus. Savukārt persona, kura pati saņem vai atmaksā no valsts budžeta līdzekļiem vai no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu vai citus saņemtos kredītus, var galvot par studējošo, ja viņas ikmēneša kopējie maksājumi kredītsaistību dzēšanai nepārsniedz 40 procentus no kopējiem ikmēneša ienākumiem.

Noteikumi precizē arī kredīta galvinieka nomaiņas kārtību, paredzot, ka divu mēnešu laikā pēc kredītiestādes pieprasījuma ir jānomaina galvinieks, pēc šī termiņa kredītiestāde ir tiesīga apturēt kredītu izmaksas.

Noteikumu projekts precizē kredītiestāžu sniegtās informācijas par kredīta ņēmējiem, kuri pēdējo sešu mēnešu laikā nav veikuši regulārus kredīta un kredīta procentu maksājumus izmantošanas kārtību, neparedzot šīs informācijas publicēšanu internetā.

Ierosinājumu paplašināt galvinieku loku izteica Latvijas Studentu apvienība, pamatojot to ar grūtībām atrast MK noteikumu prasībām atbilstošus galviniekus. Studentu priekšlikumi tika izskatīti sanāksmē, kurā piedalījās valsts institūciju, Latvijas Studentu apvienības un banku pārstāvji. Grozījumos tika iekļauti tie priekšlikumi, kurus atbalstīja visas ieinteresētās puses.

Latvijā vienotu studentu kreditēšanas politiku un studiju un studējošo kreditēšanas sistēmas darbību un attīstību nodrošina Studiju fonds (www.sf.gov.lv). Ar 2009.gada 1.jūliju Studiju fonda nosaukums būs Studiju un zinātnes administrācija. Tas saistīts ar IZM padotībā esošās Latvijas Zinātnes padomes reorganizāciju, nododot atsevišķus tās struktūrvienības uzdevumus Studiju fondam.

Šī reorganizācija tiek veikta, lai ievērotu valsts finanšu līdzekļu lietderīga izlietojuma apsvērumu aspektu un lai nodrošinātu valsts budžeta līdzekļu ekonomisku, pārdomātu izlietojumu un plānošanu atbilstoši likumam "Par valsts budžetu 2009.gadam". Reorganizācijas rezultātā tiks nodrošināta padomes un fonda līdzšinējo funkciju optimizācija un ekonomisks valsts budžeta līdzekļu izlietojums.

Tiek veiktas izmaiņas atbildīgo institūciju nosaukumos.Noteikumu tekstā vārdi "Studiju fonds" (attiecīgā locījumā) tiek aizstāti ar vārdiem "Studiju un zinātnes administrācija" (attiecīgā locījumā).

 

Noteikumi stājas spēkā no 2009. gada 1. jūlija.Avots: LR Izglītības un zinātnes ministrija -www.izm.gov.lv
Komentāri (2)
2 Trešdiena, 22 Jūlijs 2009 16:37
Anete Enikova
Valsts galvotais kredītu šogad izniedz Swedbanka (valsts galvoto kredītu ziniedz tikai viena banka0 - tam ir zemāka procentu maksa, kā arī procenti nav jāmaksā studējot, atmaksāt kredītu nāksies 11 mēnešus pēc studiju beigšanas vai 3 mēnešus pēc studiju pārtraukšanas un šādu kredītu iespējams saņemt, katrā studiju līmenī (bakalaurs, maģistratūra, doktorantūra) vienu reizi)

komerckredīti - ir līdzīgi kredīti, kurus pieškir studiju maksas segšanai citas bankas, to lielākās atškirības ir tādas, ka šiem kredītiem ir jāmaksā šī procentu maksa arī studiju laikā.

ja Tev ir papildus jautājumi, kas saistīti ar studiju procesiem, kredītiem utt raksti uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu vai zvani 67216061
1 Sestdiena, 18 Jūlijs 2009 17:46
Armands
Kādas vispār ir iespējas dabūt studiju kredītu ar valsts galvojumu ? man tēvam ienākumi oficiāli ir pāri 300 ls , kredītsaistību nav nekādu!
es neesmu sapratis, vai, ja gadījumā es saņemu to studiju kreditu ar valsts galvojumu, tātad vai manam galvotājam - tēvam , ir jāmaksā tie % katru mēnesi, ko līdz es sāku studēt ? jo kreditiem.lv laikam, es skatījos, ka % ir 0 , tātad man mācoties, manam galvotājam nav jāmaksā nekas , līdz brīdim, kad es beidzu studēt un ka tad paiet tie 11 mēneši. bet citur atkal ir rakstīts ka katru mēnesi sākot studēt ir jāmaksā 5 % , ja tā, tad kāda vispār ir atšķirība starp parastu studiju kredītu, un kredītu ar valsts vārdā sniegtu galvojumu ? es pilnīgi neko nesaprotu un mani tas tracina! jo ja ir jāmaksā šie 5%, tad par mācīšanos varu aizmirst..jo tēvs nevarēs mēnesī šajos laikos kādus 50 ls maksāt katru mēnesi. pēc 4 gadiem, jā tad krīze būs garām, un ienākumi būs atkal kā treknajos gados, oficiāli pāri 700 ls ...tagad reāli uz pusi mazāk.. ui aizrāvos, bet nu ja, kāds var atbildēt uz maniem jautājumiem, tad es būtu baigi priecīgs :)

Lasīt tālāk...

Vārds:
Komentārs:
  Vārds pārbaudei. Pieļaujami tikai mazie burti bez atstarpēm.
Vārda pārbaude: