LSA Domes sēde aizvadīta
Autors - Jurita Krūma LU SZF   
Pirmdiena, 09 Marts 2009 10:22

lsaAizvadītajā nedēļas nogalē Latvijas Studentu apvienības (LSA) Domes sēdes ietvaros pārrunātas ne tikai apvienības iekšējās lietas, bet arī pašreizējās krīzes ierosinātie jautājumi , kā sadarbība ar jauno valdību, studiju kvalitāte un finansējuma sadale.

Sestdien, 7. martā plkst. 10:30, domniekiem pulcējoties Transporta un sakaru institūtā (TSI), sēdi ar uzrunu atklājis TSI Studiju programmu prorektors Boriss Mišņevs, aicinot ikvienu pašreizējos apstākļos koncentrēties uz pozitīvo. „Cietuši gan studenti, gan pasniedzēji. [...] Daži sāk meklēt, kurš ir vainīgs, bet svarīgākais ir bišķin cits - mums ir jādomā par nākotni," - tā B. Mišņevs. Viens no sēdes vadītājiem LSA prezidents Igors Grigorjevs: „Studentu intereses Latvijā tiek respektētas maz. LSA konsolidējas un kļūst stiprāka, lai parādītu iesaistītajām pusēm, ka augstākās izglītības nozīmīgākais dalībnieks ir students. Valsts un daudzas augstskolas to ir aizmirsušas."

Sēdes sākumdaļa tika veltīta LSA valdes darba atskaitēm par februāra mēnesi, kurās kā pirmā izvērtēta jaunās valdības gatavība efektīvai sadarbībai. Kā atzinis I. Grigorjevs, tad sarunās ar bijušo ministru prezidentu I. Godmani un pašreizējo izglītības ministri T. Koķi, valdībai atkāpjoties, „kopsaucējs netika atrasts", tādēļ tiek cerēts uz jaunās valdības kompetencēm. Kā uzskaitījis LSA vadītājs, valdībai izvirzītas trīs prioritātes: studentiem paredzēto sociālo maksājumu nodrošinājums, sociāli neaizsargāto studentu atbalsts un Eiropas Savienības fondu līdzfinansējuma piesaiste.

Kā pašmāju, tā ārvalstu studējošo ikdienas kvalitātes uzlabošanai no LSA puses ierosināts, pirmkārt, studentu kredītsaistību jautājumā augstskolām piešķirt galvotāju tiesības, otrkārt, samazināt mācību un dienesta viesnīcu maksu ārvalstu studentiem, maksai nedrīkstot pārsniegt pašmāju studentu izdevumus. Domnieki un interesenti arīdzan aicināti š.g. 14. martā apmeklēt LSA LU Bioloģijas fakultātē rīkoto augstskolu semināru „Dzirdi, domā, dari!", kas veltīts akadēmisko jautājumu nepilnību izvērtēšanai un to iespējamajiem risinājumiem.

Sēdes ietvaros apstiprināšanai virzīta LSA pretenzija pret augstāko izglītības institūciju un studiju programmu prioritāro kārtojumu jeb ranžēšanu. Tika iebilsts pret tajā lietotiem savstarpēji apvienotajiem rādītājiem, kas „ir muļķīgi", uzskatot, ka topošie studenti savu studiju vietu izvēlas, pamatojoties nevis uz rangu sarakstiem, bet gan studiju programmu piemērotību un personīgajām interesēm, kritizē I. Grigorjevs. Augstskolu vērtētājiem kā alternatīvu LSA piedāvāšot savus vērtēšanas kritērijus, kas „pašlaik tiek gatavoti". Sēdes laikā arīdzan vienprātīgi nobalsots par kritisku nostāju attiecībā uz Augstāko izglītības likumu, kas uzskatāms kā „studentus klaji diskriminējošs", uzskatot, ka tajā ietvertās normas pārkāpj studentu intereses un tiesības.

Lai gan Domes sēdē tika plānots arī iepzīties ar jaunajiem prezidenta kandidātiem, šoreiz neviens neizrādīja vēlmi savi atklāt pirms pieteikšanās termiņa beigām. Tā kā pieteikšanās LSA preizdenta amatam ir līdz 10. martam, tendences rāda, ka amata kandidāti piesakās pēdējā brīdī, kas vieniem ir gan aprēķins, citiem nejaušība.

Sēdes noslēgumā pārstāvji no Latvijas augstskolu Studentu pašpārvaldēm (SP) iepazīstināja klātesošos ar SP atskaitēm, kas atspoguļoja pašreizējo Latvijas augstāko mācību iestāžu darbību. Tajās uzsvērta studiju un dienesta viesnīcu maksas paaugstināšana, stipendiju apmēru samazinājums, LU Datorikas fakultātes izveides neskaidrības, dalība ikgadējā izstādē „Skola 2009" u.c. aktualitātes.

Jāpiebilst, ka aizvadītā sēde uzskatāma par vienu no pēdējām, ievadot LSA 14. Kongresu, kas norisināsies š.g. 21.martā Biznesa augstskolā Turība. Kongress kā augstākā LSA lēmējinstitūcija ik gadus pulcē plašu studējošās inteliģences, augstākās izglītības pārvaldes un augstskolu pārstāvju loku. Kongresa norises vadlīnijas minamas apvienības prezidenta vēlēšanas, vispārējo darbības virzienu noteikšana 2009./2010.g., kā arī budžeta pieņemšana, kurā šogad paredzēts līdzekļu ietaupījums.

Lasīt tālāk...

Vārds:
Komentārs:
  Vārds pārbaudei. Pieļaujami tikai mazie burti bez atstarpēm.
Vārda pārbaude: