LSA nostāja: Studenti neatbalsta augtskolu ranžēšanu prioritārā secībā
Autors - Anete Enikova   
Svētdiena, 15 Marts 2009 17:46
ranzesanaLaikā, kad arvien aktuālāks topošajiem vidusskolu absolventiem kļūst jautājums par augstskolas un studiju programmas izvēli, izskan ziņas par augstskolu rangu tabulas izveidi augstskolu salīdzinājumam. Latvijas Studentu apvienība (LSA) aicina skolēnus būt uzmanīgiem attiecībā uz šāda veida augstskolu salīdzinājumiem, bet šo pētījumu veicējus - atbildīgus par to, pēc kādiem kritērijiem augstskolas tiek salīdzinātas, apzinoties, ka, balstoties uz šādiem pētījumiem, skolēns var pieņemt nepietiekami pārdomātu lēmumu.

 

Lejuplādēt LSA pozīciju par augstskolu ranžēšanu

 

LSA uzsver augstskolu ranžēšanas būtisko ietekmi Latvijas augstākās izglītības telpā. Augstskolu ranžēšana var maldināt gan topošos, gan esošos studentus un būtiski ietekmēt topošā studenta izvēli. LSA uzskata, ka augstskolu salīdzinājums ir nepieciešams, lai palīdzētu skolēnam pieņemt lēmumu par sev piemērotākās augstskolas, tāpat arī studiju programmas izvēli. Šādu salīdzinājumu apzināti vai neapzināti skolēns veic, meklējot informāciju par augstskolām, kuras piedāvā studijas viņam vēlamā nozarē, mēģinot uzzināt iespējami vairāk, lai izlemtu, kura augstskola tad būs tieši viņam piemērotāka. Tomēr šāda veida augstskolu salīdzinājums nedrīkst sakārtot augstskolas prioritārā secībā. Augstākās izglītības programmas un augstskolas veidotas noteiktu mērķu un uzdevumu sasniegšanai. Augstskolas un augstākās izglītības programmas kvalitāte izpaužas šo mērķu un uzdevumu sasniegšanas pakāpē. Augstskolām un augstākās izglītības programmām ir dažādi mērķi, un studentiem ir dažādas prasības augstskolu un studiju programmu mērķiem, tādēļ nav pieļaujama tādu augstskolu un augstākās izglītības programmu ranžēšana, kuru uzstādījumi nesakrīt.

Latvijas Studentu apvienība ir viennozīmīgi pret augstskolu ranžēšanu Latvijas un Eiropas mērogā, ja tā izpaužas kā apvienots rādītāju salīdzinājums, kas sakārtots prioritārā secībā. LSA uzskata, ka gan topošajiem, gan esošajiem studentiem ir nepieciešama informācija par noteiktas augstskolas salīdzinājumu ar citām pēc konkrētiem rādītājiem, tomēr šī informācija nedrīkst izpausties kā augstskolu sakārtojums prioritārā secībā pēc šiem rādītājiem. Tas pats attiecas uz studiju programmu salīdzinājumu.

Latvijas Studentu apvienība aicina augstskolas un publiskās organizācijas, kas nodarbojas ar ranžēšanas pētījumu veikšanu, ieturēt korektu topošo studentu informēšanas praksi. Topošajiem un esošajiem studentiem ir piedāvājama objektīvi izmērāma salīdzināma statistiskā informācija par augstskolu vai studiju programmu. Tikai šādiem kritērijiem atbilstoša informācija ir izmantojama augstskolu un studiju programmu salīdzināšanai. Tai pat laikā LSA aicina Latvijas augstskolas publicēt un skaidrot augstskolu un studiju programmu mērķus un uzdevumus, elektroniskā formā publicējot studiju programmu un augstskolu pašnovērtējuma ziņojumus un studiju kursu aprakstus.

Latvijas Studentu apvienība ir studentu organizācija, kas darbojas ar mērķi pārstāvēt Latvijas studentus - gan topošos, gan esošos - un cīnīties par viņu kā nozīmīgas sabiedrības sociālās grupas tiesību un interešu ievērošanu nacionālā un starptautiskā mērogā. Latvijas Studentu apvienības biedri ir visu Latvijas augstskolu studējošo pašpārvaldes un LSA lēmumu un pozīciju pieņemšanā piedalās pašpārvalžu deleģēti studenti.

 


Komentāri (6)
6 Otrdiena, 17 Marts 2009 13:52
studentic
http://lv.studentic.eu/blogi/2009/03/16/vai-ir-nepieciesami-augstskolu-topi/
5 Pirmdiena, 16 Marts 2009 23:44
lasitajs
sorry, bet man kartejo reizi dusmas par sho rakstu - visos savos studiju gados neatceros ne reizi, kad LSA butu izdarijis kaut ko tiesam lietderigu. Pats nedaudz paskatijos ka notiek darbs studentu pasparvaldee un diemzel neko vairak par jeelu demagogjiju tur neredzeju un nebija ipasas velesanaas iesaistiities - manupraat neatkariigi no taa KUR tu maacies, tu pats prieks sevis panem tik daudz cik veelies, vai taa buutu LU vai REA, vai cita augstskola. Tachu fakts kaa taads, ka eksistee labaakas augstkolas un sliktaakas nav noliedzams - saliidzinaashanas princips veiksmiigi darbojas uznjeemeejdarbiibaa un neredzu iemeslu kapec tas nevaretu darboties sheit - pashi rakstaat, ka studenti veic neapzinaatu saliidzinaashanu - jaa vinji to dara, tachu nav faktu. Tad kaapeec reizi par visaam reizeem juus nevareetu paliidzeet. Piemers vienkarss - izveidojiet elektronisku anketu, kuru iespeejams aizpildiit visiem Latvijas studentiem, vieniigaas Juusu izmaksas buus profesionalu konsultantu - statistikas/analiitikas specialistu piesaistiishana jautaajumu sagatavoshanaa, shii zinaatne ir veca kaa pasaule un rezultaataa juus ieguusiet objektiivaaku tabulu ar kursu/augstskolu salidzinajumu kaa ar jebkadiem citiem lidzekliem.... un augstkolas bus tikai ieinteresetas sho reitingu katru gadu parskatit un uzlabot. Un pats svarigakais - bus iespejams izmerit tadu abstraktu lietu, kaa izgliitiibas "kvalitaate"....
4 Pirmdiena, 16 Marts 2009 15:11
Igors -> Neiebrauktum
"doktorantu skaitu" nevis "doktorantu", atvaino par pārrakstīšanos.
3 Pirmdiena, 16 Marts 2009 14:15
neiebrauktum
"Piemēram, salīdzināt kontaktstundu skaitu UN doktorantu dažādās programmās [...]"

wtf? kā salīdzināsi doktorantu - pēc āriešu pazīmēm?

un ko dos kursu aprakstu publicēšana? "mēs šitajā kursā no tevis iztaisīsim floristikas speciālistu, bet šajā - iemācīsim mīlēt Raini"?

taču pats zini, ka no tiem aprakstiem nav lielas jēgas, bet pašnovērtējuma ziņojumus labāk nemaz nepieminēt...
2 Svētdiena, 15 Marts 2009 18:34
Igors
Vērtēt pēc rādītājiem, kas NAV agregēti pēc kaut kādas metodes. Piemēram, salīdzināt kontaktstundu skaitu UN doktorantu dažādās programmās, nevis salikt kontaktstundu skaitu kopā ar doktorantu skaitu un pēc apkopota rādītāja saranžēt augstskolas. Paralēls solis, protams, ir publicēt kursu aprakstus un pašnovērtējuma ziņojumus, kā arī viesoties augstskolās "ēnu dienu" un tamlīdzīgu pasākumu ietvaros.
1 Svētdiena, 15 Marts 2009 18:28
students
"Latvijas Studentu apvienība ir viennozīmīgi pret augstskolu ranžēšanu Latvijas un Eiropas mērogā, ja tā izpaužas kā apvienots rādītāju salīdzinājums, kas sakārtots prioritārā secībā"

Tad ko LSA piedāvā vietā???

Lasīt tālāk...

Vārds:
Komentārs:
  Vārds pārbaudei. Pieļaujami tikai mazie burti bez atstarpēm.
Vārda pārbaude: