LSA tiksies ar Saeimas frakcijām par iespējām ieviest bezmaksas studijas
Autors - LSA   
Otrdiena, 19 Februāris 2013 10:51

math_lecture_at_tkk18. februārī no plkst. 15.30  līdz 17.00 Latvijas Mākslas akadēmijā norisinājās Latvijas Studentu apvienības (LSA) un triju Saeimas frakciju deputātu tikšanās, kuras laikā tika apspriests iespējamais augstākās izglītības finansēšanas  modelis Latvijā. Vairums tikšanās dalībnieku pauda atbalstu bezmaksas augstākās izglītības ieviešanai. Tikšanos apmeklēja augstskolu studenti un citi interesenti.

Diskusijā piedalījās Zaļo un zemnieku savienības, Vienotības un Saeimas Neatkarīgo deputātu grupas pārstāvji. Jānis Vucāns (ZZS) deva iespēju atskatīties netālā pagātnē, norādot, ka 2009. gadā noticis darbs pie finansēšanas modeļa izstrādes, kurā esot ticis atmests t.s. vaučeru modelis, savukārt ierosināti 3 citi scenāriji, no kuriem neviens pašlaik diemžēl nav īstenojies. Ina Druviete, kas pārstāvēja partijas “Vienotība” frakciju, pauda pārliecību, ka Latvijas situācijā jādomā par intelektuālās attīstības veidošanu un saglabāšanu, nevis tās importēšanu no ārzemēm, un to iespējams panākt, pakāpeniski ieviešot bezmaksas izglītību, sākot ar augstāko studiju līmeni. Pašreizējā situācijā Latvijai ilgtermiņa kreditēšanas modelis neesot piemērots. Neatkarīgo deputātu grupas viedokli diskusijā izteica Jānis Upenieks, kurš vairākkārt uzsvēra, ka valstij ir būtiski definēt darba tirgum nepieciešamo speciālistu loku, kam attiecīgi piešķirt budžeta vietas, pārējiem nodrošinot iespēju studēt jau minētājā vaučeru sistēmā, kas ietver studiju maksas atmaksu pēc studiju beigšanas, gadījumā, ja absolvents neveic darbu savā nozarē vai izbrauc no valsts.

 

LSA prezidents Edvards Ratnieks: "LSA viedoklis joprojām ir nemainīgs - jānodrošina virzība uz bezmaksas augstākās izglītības finansēšanas modeli, jo ļoti biežs iemesls jauniešu aizbraukšanai no Latvijas ir bezmaksas studijas, kas tiek piedāvātas ārvalstīs. Kā zināms, jauniešiem aizbraucot no valsts, tiek pazaudēts arī nākotnes valsts iedzīvotājs un nodokļu maksātājs, tādējādi veicinot tautas izzušanu. Tādēļ LSA plāno izvērst aktīvu darbību, tiekoties un skaidrojot visām Saeimas frakcijām bezmaksas augstākās izglītības nodrošināšanas iespējas"
Diskusijā savu viedokli tika aicināti paust arī studenti, kuri uzdeva arī sev interesējošos jautājumus Saeimas frakciju pārstāvjiem.
E.Ratnieks diskusijas noslēgumā aicināja Saeimas frakciju pārstāvjus uz turpmākām padziļinātām sarunām un uz šo aicinājumu saņēma piekrišanu no visiem klātesošajiem deputātiem.

 

Ar diskusijā gūtajām atziņām LSA turpmāk plāno pieteikt vizītes visās Saeimas frakcijās un Neatkarīgo deputātu grupā, lai pārrunātu iespējamos bezmaksas augstākās izglītības ieviešanas iespējas.
LSA ir jumtorganizācija, kas pārstāv visu Latvijā studējošo intereses kā nacionālā, tā starptautiskā mērogā. Organizācija ir nozīmīgs augstākās izglītības politikas veidotāju partneris jautājumos, kas skar studējošos.

 


Komentāri (4)
4 Trešdiena, 20 Februāris 2013 14:46
Ieva
Hmm...bet augstākā izglītība arī iet caur politiku, ko tur vairs politizēt! Kaut kā jau studentu intereses jālobē.
3 Otrdiena, 19 Februāris 2013 19:08
Juris Venčels
Pirmkārt, es piekrītu apgalvojumam - "Lielākajai daļa darba vietu Latvijā ir nepieciešams sociālo un humanitāro zinātņu grāds."

Otrkārt, vēlējos uzsvaru likt uz to, ka mums trūkst talantīgu eksakto, inženieru un tās nav pilnīgas muļķības.

LSA beidziet politizēt augstāko izglītību!
2 Otrdiena, 19 Februāris 2013 16:42
Kārlis
Pilnīgas muļķības, Juri. Ir nepieciešamas visas profesijas, tas tāds Latvijas eksakto zinātņu lobijs. Lielākajai daļa darba vietu Latvijā ir nepieciešams sociālo un humanitāro zinātņu grāds. Es nemēģinu teikt, ka eksaktās zinātnes nav nepieciešamas, taču pievienoto vērtību dod visas
1 Otrdiena, 19 Februāris 2013 13:29
Juris Venčels
Vēl biežāks jauniešu aizbraukšanas iemesls ir nekonkurētspējīga izglītība un sliktas izaugsmes iespējas.

Eksaktajās zinātnēs gandrīz visi studē par budžeta līdzekļiem, konkurss uz budžeta vietām praktiski nav. Spējīgākie matemātiķi, datoriķi, fiziķi un ķīmiķi pēc vidusskolas brauc, ārzemēs ņem lielus kredītus.

Gudrais Ratniek un Druveniece, mums labu eksakto trūkst, eksakto! Ārzemēs mūsu hum-soci nevienam nav vajadzīgi, varat viņus mācīt par maksu vai velti.

Lasīt tālāk...

Vārds:
Komentārs:
  Vārds pārbaudei. Pieļaujami tikai mazie burti bez atstarpēm.
Vārda pārbaude: