RTU SP studentu vārdā pieprasa nesamazināt studentu sociālās garantijas
Autors - LETA   
Otrdiena, 27 Janvāris 2009 20:25
rtu sp-1Rīga, 27.janv., LETA. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Studentu parlaments 17 000 studentu vārdā pieprasa nesamazināt sociālās garantijas studentiem.

Valsts prezidentam Valdim Zatleram, Ministru prezidentam Ivaram Godmanim (LPP/LC), Saeimas priekšsēdētājam Gundaram Daudzem (ZZS), kā arī izglītības un zinātnes ministrei Tatjanai Koķei (ZZS) adresētajā vēstulē Studentu parlamenta prezidents Artūrs Zeps norāda, ka studenti no valdības gaida skaidru atbildi, kā rīkoties, lai izdzīvotu, kas uzņemsies atbildību par iespējamo studentu emigrācijas vilni, kā arī vai universitāte, kas nodrošina Latviju ar inženieriem, kā arī tās studenti ir lemti iznīcībai.

 

 

Zeps skaidro, ka RTU Studentu parlaments nedēļas laikā ir saņēmis vairāk nekā 100 vēstules no universitātes studentiem, kas uztraucas par savu nākotni un izsaka šaubas par iespējām turpināt studijas Latvijā, ja tiks realizēts dienestu viesnīcu maksu pieaugums, transporta kompensāciju, stipendiju un sociālo stipendiju fonda samazinājums.

Studenti norāda, ka finansējuma samazinājums sociālajām garantijām var novest pie studiju pārtraukšanas un inženierzinātņu iznīkuma nākotnē, jo daudzi studenti arī sāk domāt par iespējām pamest valsti.

"Stipendijas un sociālās stipendijas daudziem studējošiem bija vienīgais iztikas avots. Lai cik ļoti students vēlētos mācīties, ja viņam nav, kur dzīvot, un nav, ko ēst, studijas ne tuvu nav prioritāte. Un tieši šāda situācija šobrīd veidojas. Samazinot transporta kompensāciju, stipendiju un sociālo stipendiju fondus, kā arī paaugstinot maksu par dienesta viesnīcām, studentiem tiks liegta iespēja apmeklēt lekcijas, jo vairs nebūs iespējas uzturēties dienesta viesnīcās pilsētā, kurā atrodas augstskola, savukārt transporta kompensāciju samazinājums nedos iespēju atbraukt no mājām uz augstskolu," uzsver Zeps.

Studenti izprot ekonomiskās problēmas, kurās nonākusi valsts, taču valdība studentiem liek "sažņaugt jostas" brīdī, kad tas vienkārši vairs nav iespējams.

Jau ziņots, ka arī RTU vadība pieprasa valdībai pārskatīt taupības plānu, par 40% nesamazinot finansējumu izglītībai un zinātnei RTU un citās Latvijas universitātēs.

Šādu nostāju RTU vadība pauda vēstulē Valsts prezidentam un valdībai, kurā norāda, ka situācija pēc finansējuma samazinājuma izglītības un zinātnes jomā būšot katastrofāla.

Vēstulē uzsvērts, ka finansējuma samazinājums 40% apmērā nozīmē inženiertehniskās izglītības un zinātnes panīkumu un, iespējams, likvidēšanu. "Līdz ar to Latvijā attīstība nenotiks tādās tautsaimniecības nozarēs kā apstrādes rūpniecība, elektroenerģijas, siltumenerģijas, gāzes un ūdens apgāde, būvniecība, transports, sakari un telekomunikācijas," norāda profesori.

Lai nodrošinātu valsts attīstību nākotnē, RTU pārstāvji piedāvā neveidot rezerves fondu 10% apmērā no valsts budžeta finansējuma universitātēm, izņēmuma kārtā iekļaut inženierizglītību un lietišķo zinātni to valsts subsidēto jomu skaitā, kurām finansējuma samazinājums nav pieļaujams, vai bezizejas gadījumā paredzēt samazinājumu, kas nepārsniedz 15%, kā arī definēt izmaksas, ko budžeta samazināšana neskartu, tas ir, stipendijas, studentu transporta kompensācijas, kā arī steidzami risināt universitāšu īpašumu jautājumu.

RTU vadība aicina prezidentu un valdību izmantot nozaru speciālistu un pētnieku potenciālu, pieņemot Latvijas tautsaimniecībai izšķirošus lēmumus, kā arī turpmāk konsultēties ar universitāšu akadēmisko un zinātnisko personālu.


Lasīt tālāk...

Vārds:
Komentārs:
  Vārds pārbaudei. Pieļaujami tikai mazie burti bez atstarpēm.
Vārda pārbaude: