Studējošo pašpārvaldes aicina studentus solidarizēties kopīga mērķa sasniegšanā
Autors - Sintija Segleniece   
Trešdiena, 19 Septembris 2012 10:30

lsa_16kongress_3Pagājušajā nedēļā Latvijas Studentu apvienība (LSA) Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) iesniedza tās domnieku sagatavotu vēstuli Robertam Ķīlim, kurā izklāstīja studentiem neskaidros jautājumus un lūdza ministru divu nedēļu laikā sagatavot atbildes uz tiem.

Šajā laikā notikušas diskusijas gan organizācijas iekšienē, gan ar augstskolu studējošo pašpārvaldēm. Sarunu laikā apspriesti šī brīža aktuālie jautājumi augstākās izglītības telpā un saspringtās attiecības un komunikācijas problēmas IZM un tās stratēģisko partneru vidū. „LSA nekad nav iestājušies pret pārmaiņām. Mēs uzskatām, ka tās ir nepieciešamas, taču nedrīkst pieļaut situāciju, kad to rezultātā cieš augstākās izglītības kvalitāte. Mūsu primārais mērķis šobrīd ir panākt, lai ikviens students iegūtu kvalitatīvu izglītību,” tā radušos saspīlējumu nozarē komentē LSA prezidents Edvards Ratnieks, uzsverot, ka LSA saprot - atbildes vēstuli no ministrijas var nākties gaidīt ilgāk nekā divas nedēļas.

Arī augstskolu pašpārvaldes ir izteikušas savu viedokli par šo situāciju.

Latvijas Universitātes Studentu padome (LU SP) pagājušajā nedēļā publiskoja paziņojumu, kurā aicināja studentus kritiski izvērtēt mediju telpā publicētos viedokļus un vairāk domāt par to, kā likvidēt augstākās izglītības telpā radušos jucekli un atrisināt tādus svarīgus jautājumus kā studiju virzienu akreditācijas noteikumu pieņemšana u.c. LU SP priekšsēdētāja Inguna Zariņa paziņojumā medijiem pauž neizpratni par notiekošo: „Akreditācijas procesa sakārtošana ir ceļš uz augstākās izglītības kvalitātes celšanu, tomēr nepiedodama ir situācija, ka jau gandrīz divas nedēļas nav pieņemti virzienu vērtēšanas noteikumi un neskaidri ir pārejas perioda noteikumi. Uzdodot jautājumus par šo IZM pārstāvjiem, atbildes ir nepārliecinātas un skaidrojumi atšķiras, tā arī neredzot risinājumu, rodas sajūta, ka IZM nav ieinteresēti šo problēmu risināšanā.” LU SP uzsver, ka ministram studenti ir jāiepazīstina ar argumentētu un detalizētu augstākās izglītības plānu un jāskaidro plānotās reformas.

Sarunā ar laikrakstu „Diena” Latvijas Lauksaimniecības universitātes Studentu pašpārvaldes (LLU SP) priekšsēdētāja Signija Dziļuma atzina, ka LLU kopumā ir apmierināta gan ar LSA, gan tās vadītāja Edvarda Ratnieka darbību. S. Dziļuma norāda, ka savstarpējā kašķēšanās šobrīd ir lieka, jo svarīgāk ir sasniegt izvirzīto mērķi – kvalitatīvas augstākās izglītības ieviešanu. „Roberta Ķīļa paustās idejas nav konkrētas – tās ir jāskaidro sabiedrībai, pēc iespējas iedziļinoties detaļās. Nepietiek vien ar ministra uzstādījumu, ka šobrīd ir slikti, bet pēc reformu īstenošanas viss pēkšņi mainīsies un būs labi,” tā LLU SP vadītāja. Viņa arīdzan uzsver, ka visas idejas nav sliktas, taču, tās rūpīgi izstrādājot, būtu iespējams rast konstruktīvus risinājumus un novērst augstākās izglītības sistēmā esošās nepilnības.

Liepājas Universitātes Studentu padomes (LiepU SP) valdes priekšsēdētāja Elita Medne skaidro, ka LiepU SP ir apmierināta ar LSA darbību, taču uzskata, ka šobrīd studenti tiek mulsināti ar nevajadzīgi sacelto ažiotāžu ap augstskolu izstāšanos, lai novērstu uzmanību no patiešām nozīmīgiem jautājumiem, kurus LSA cenšas risināt. Viņa arīdzan piebilst, ka LSA pametušo pašpārvalžu vadītāji prot lieliski argumentēt savu viedokli, taču viņiem vajadzētu rūpīgi pārdomāt savu rīcību, jo šobrīd visas darbības vērstas galvenokārt privāto augstskolu studentu interešu aizstāvībai.

Biznesa augstskolas Turība Studējošo pašpārvaldes (BAT SP) priekšsēdētāja Kristīne Strode uzsver, ka BAT SP neplāno sekot RJA un REA un izstāties no LSA: „BAT SP neiestājas pret reformām, taču esam skeptiski noskaņoti, jo jau teju gadu ministrs tikai runā par pārmaiņām, taču nepiedāvā konkrētu laika plānu, kādā paredzēts tās īstenot. Nav skaidrs arī jautājums par pašu reformu plānu un tā saturu. Jāpriecājas, ka mūsu augstskolā šogad netiks veikta nevienas studiju programmas akreditācija, - nenāksies domāt par to, vai maz atradīsies kāda institūcija, kas to spēs paveikt.” K. Strode arī piebilst, ka BAT SP neplāno izstāties no LSA, jo pašpārvalde ir iesaistījusies šajā organizācijā, lai paustu savu viedokli un piedalītos lēmumu pieņemšanā, tādējādi pārstāvot studentu intereses. Jautājumā par RJA un REA izstāšanos no LSA BAT SP priekšsēdētāja norāda, ka Armandam Leimanim ir personiska nepatika pret LSA prezidentu un pieļauj domu, ka ar šādiem gājieniem A.Leimanis cenšas iemantot popularitāti.

„LSA pārstāv visu studentu intereses, taču ir pašsaprotami, ka studentu tāpat kā ikvienas sociālās grupas vidū vērojama viedokļu un politisko uzskatu atšķirība. LSA lēmumi tiek pieņemti demokrātiskā ceļā – par katru no tiem notiek atklāts Domes balsojums, kā rezultātā ar balsu vairākumu lēmums tiek akceptēts vai noraidīts. Protams, nav patīkami, ja kāda ideja negūst vēlamo vairākuma atbalstu, tādēļ tiek darīts viss, lai tai tiktu pievērsta uzmanība ārpus lēmējinstitūcijas, kas izskata attiecīgo jautājumu,” RJA SA vadītāja A. Leimaņa rīcību pēc LSA Domē negūtā atbalsta komentē Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlamenta (RTU SP) priekšsēdētājs Juris Iljins.

Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas Studentu parlamenta prezidente Valērija Abaševa uzskata, ka šobrīd galvenais ir saglabāt vienotību studējošo vidū: „Lai kādi notikumi arī nenorisinātos augstākās izglītības telpā, lai arī kā atsevišķi nozares pārstāvji atainotu notikumus un necenstos sabiedrībā radīt maldīgus priekšstatus par lietām, kurās paši nav pietiekami kompetenti, studentiem vienmēr ir jāturas kopā. Studentos ir spēks, tāpēc viņi spēs sasniegt savus mērķus un pierādīt veselā saprāta esamību gan domās, gan darbos.”

LSA arī turpmāk sadarbosies ar studējošo pašpārvaldēm un augstākās izglītības institūcijām, lai pārstāvētu studentu intereses un cīnītos par kvalitatīvas un visiem pieejamas augstākās izglītības ieviešanu.

Komentāri (2)
2 Otrdiena, 25 Septembris 2012 22:48
alise
jautri, ka RSU neuzzvanījāt.
1 Otrdiena, 25 Septembris 2012 08:32
Neapmierināts students
Es nesaprotu, smieties vai raudāt.
"Armandam Leimanim ir personiska nepatika pret LSA prezidentu un pieļauj domu, ka ar šādiem gājieniem A.Leimanis cenšas iemantot popularitāti."

Lasīt tālāk...

Vārds:
Komentārs:
  Vārds pārbaudei. Pieļaujami tikai mazie burti bez atstarpēm.
Vārda pārbaude: