Studiju kredītiem ar Valsts galvojumu – mainīga procentu likme
Autors - Inga Saknīte   
Ceturtdiena, 13 Augusts 2009 10:21

lsa Latvijas Studentu apvienības organizētā Reflektantu informatīvā kampaņa “Augstskolu anatomija`09” nu jau norisinās gandrīz mēnesi. Jau iepriekš Latvijas Studentu apvienība uzsvērusi jautājumu par studiju kredītiem nozīmīgumu studentu acīs. Taču aizvien vairāk zvanu no esošajiem studentiem un viņu vecākiem norāda, ka, parakstot līgumu par Valsts galvoto studiju kredītu, viņi nav skaidri sapratuši, kā dažādos gadījumos notiks kredīta atmaksa, kas vēlāk rada nepatīkamus pārsteigumus. Ik gadu Valsts izsludina pieteikšanos bankām uz Valsts galvotā studiju kredīta izsniegšanu. Pēdējo gadu laikā Valsts galvoto studiju, kā arī studējošā kredītu ir izsniegušas Swedbank, Parex banka un SEB banka. Valsts galvotais  studiju kredīts paredzēts studiju maksas segšanai, savukārt studējošā kredīts – ikmēneša izdevumu segšanai. Studenti, piesakoties studiju kredītiem ar Valsts galvojumu, tiek informēti, ka procentu likme gadā ir 5%, kurus students kopā ar pamatsummu uzsāk atmaksāt ar 12. mēnesi pēc augstskolas absolvēšanas. Studiju kredīts ar Valsts galvojumu šķiet kā visērtākais risinājums studiju maksas segšanai, un tomēr ne vienmēr studenti uzklausa, dzird un zina visu svarīgo informāciju, kas saistās ar studiju kredīta atmaksu.

Latvijas Studentu apvienība vēlas vērst topošo un esošo studentu uzmanību uz  gadījumiem, kuros students ir studiju kredīta ar Valsts galvojumu ņēmējs un jebkādu iemeslu dēļ pārtrauc studijas. Šajā gadījumā studentam studiju kredīts ar Valsts galvojumu ir jāsāk atmaksāt ar 3. mēnesi pēc studiju pārtraukšanas, turklāt procentu likme mainās. Pārtraucot studijas, students “zaudē Valsts galvojumu” šim kredītam. Procentu likme par izsniegto studiju kredīta summu tiek aprēķināta, ņemot vērā konkrētā  gada (kurā students pieteicies studiju kredītam) bankas izsludināto procentu likmi, kas ir ~ 5%, summējot to ar Valsts kases aprēķināto sešu mēnešu RIGIBOR likmi, kas ir mainīga (tā tiek aprēķināta divreiz gadā – uz 01.janvāri un 01.jūliju). Šīs likmes sasummējot uz pašreizējo brīdi – 11.08.09 - tā būtu ~25%.


Lai nerastos nepatīkami pārsteigumi, Latvijas Studentu apvienība aicina studentus:

 

  • Būt piesardzīgiem studiju kredīta izvēlē;
  • Pārdomāt savas iespējas, ņemot studiju kredītus;
  • Iepazīties ar visu iespējamo informāciju par izvēlēto studiju kredītu;
  • Kā arī rūpīgi pārlasīt līgumu, kas tiek slēgts bankā.

Latvijas Studentu apvienības mērķis ir pārstāvēt Latvijas studentus un cīnīties par viņu kā nozīmīgas sabiedrības sociālās grupas tiesību un interešu ievērošanu nacionālā un starptautiskā mērogā.

 

Komentāri (5)
5 Pirmdiena, 01 Februāris 2010 18:24
Dana
Nu nezinu gan par tiem 10 LVL, kā piemēru varu minēt savu māsu, kurai arī bija valsts galvotie kredīti (studiju+studējošais), tagad, pēc studiju beigšanas summiņa ne pa jokam-summējot ap kādiem 50-60 LVL mēnesī, protams iespējams, mazāk jau ir kā komerckredītiem,bet tomēr...Vēl ņemot vērā, ka tad, kad viņa mācījās maksa par studijām nebija tik augsta kā tagad un studējosajam kredītam varēja saņemt uz pusi mazāku summu kā tagad!Arī man ir šie kredīti, jau sāku uztraukties, ka laikā kas pati beigšu summa būs oi, oi, oi...Un vēl visu situāciju "uzlabo" tas, ka valsts pagaidām atteikusies dzēst kredītus, tātad vienīgi % likme ir tas izdevīgais.
4 Ceturtdiena, 29 Oktobris 2009 17:09
eds
man arī tāds pats stāsts, sākumā maksāju 20, tagad jāmaksā 55ls, bet es par to informēts netiku, trūkstošā summa klusībā tika novilkta no mana galvotāja konta.
3 Ceturtdiena, 03 Septembris 2009 20:53
Ivita
Patrreiz kuru katru dienu pašvaldība lems, vai bus par galvotaju manam studiju+studējošā kredīta galvotājiem.
kāda apmēram ir %likme Swedbank šim kredītam 5% vai vairāk?cik apmeram varetu sanakt ja abus kreditus summejot kopa man gadā vajag 2100Ls?
2 Otrdiena, 18 Augusts 2009 22:43
Inta
Kādi desmit lati mēnesī! Sākumā maksāju tā, ap 25 Ls, tagad, pēc procentu maiņas, maksāju vairāk nekā 50!
1 Otrdiena, 18 Augusts 2009 16:20
no pieredzes
Valsts galvotais kredīts jebkurā gadījumā ir pats izdevģākais kredīts studiju maksas segšanai, neviens komerckredīts nestāv ne tuvu klāt. Galvenais tikai jāmācās un pēc studiju beigšanas jau 10LVL mēnesī atmāksāt nav nemaz grūti.

Lasīt tālāk...

Vārds:
Komentārs:
  Vārds pārbaudei. Pieļaujami tikai mazie burti bez atstarpēm.
Vārda pārbaude: