Latvijas studentu apvienība

Atklātā vēstule Saeimas deputātiem par diskrimnācijas riskiem Valsts aizsardzības dienesta likumprojektā

2023. gada 4. aprīlī Latvijas Studentu apvienība (LSA) un Latvijas Jauntanes padome (LJP) atklātā vēstulē Latvijas Republikas Saeimas deputātiem pauda bažas par augstākas izglītības pieejamības ierobežošanu pēc Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas virzītā priekšlikuma par budžeta vietu nodrošināšanu Valsts aizsardzības dienestā (VAD) dienējošiem, tam nepiešķirot papildu finansējumu.

Valsts aizsardzības dienesta likumprojekts ir iekļauts 5. aprīļa Saeimas sēdes darba kārtībā izskatīšanai trešajā jeb pēdējā lasījumā.

Nosūtītajā vēstulē LSA un LJP vērš uzmanību uz to, ka šī likumprojekta norma ievērojami apdraud augstākās izglītības kvalitāti un pieejamību, ņemot vērā, ka to plānots realizēt esošā finansējuma ietvaros. Pēc virzītā priekšlikuma budžeta vietas prioritāri tiks piešķirtas VAD beidzējiem, tas nozīmē, ka esošā sistēma, kādā tiek piešķirtas valsts finansētas budžeta vietas, proti, pēc akadēmiskajiem kritērijiem, t.i. centralizēto eksāmenu rezultātiem un mācību sasniegumiem, vairs nebūs efektīva un nepildīs savu funkciju nodrošināt kvalitatīvu un pieejamu augstāko izglītību spējīgākajiem studētgribētājiem.

Tāpat jāņem vērā, ka ieviestā norma diskriminē tos jauniešus, kuriem ir ojektīvi iemesli nedienēt VAD (ir veselības problēmas, ir vecāki par 27 gadiem, VAD nespēs nodrošināt vietas), tāpēc viņiem iespēja iegūt valsts apmaksātu augstāko izglītību kļūst mazāka. Pašreizējā priekšlikuma atbalstīšana nozīmē veicināt diskrimināciju pret tiem, kuri nedienēs VAD. 

LSA un LJP aicina deputātus neatbalstīt esošo priekšlikumu, kamēr tam netiek piešķirts papildu finansējums valsts finansētu budžeta vietu nodrošināšanai.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content