Latvijas studentu apvienība

Dome atbalsta izmaiņas kreditēšanas sistēmā; decembrī notiks ārkārtas kongress

Foto: Rihards Goldmanis

Vakar, 10. novembrī, Latvijas Lauksaimniecības universitātes telpās norisinājusies Latvijas Studentu apvienības (LSA) Domes sēde, kurā atjaunota pozīcija par studiju un studējošo kreditēšanu, kā arī ievēlēts LSA pārstāvis Augstākās izglītības padomē (AIP). Sēdes beigās LSA prezidents Dāvis Freidenfelds paziņoja par atkāpšanos no amata.

Freidenfelds LSA prezidenta amatā paliks līdz 1. decembrim. Šādu lēmumu viņš pamato ar savas vīzijas par organizācijas darbību atšķirību no LSA biedru – augstskolu studējošo pašpārvalžu – vīzijas, kā arī viedokļu nesakritību organizācijai būtiskos jautājumos. Domes sēdē notika vienošanās par turpmāko rīcību. Kongress, kurā notiks nākamā LSA prezidenta vēlēšanas, tiks rīkots decembrī, tā pēc iespējas saīsinot termiņu, kurā organizācija darbojas bez vadītāja. LSA valde kongresu izsludinās nākamnedēļ, tā provizoriskais norises datums ir 15. decembris. Prezidents tiks ievēlēts uz šī brīža prezidenta atlikušo pilnvaru termiņu jeb līdz 2020. gada martam.

Šobrīd augstākās izglītības nozarē norit diskusijas par būtiskām izmaiņām studentu kreditēšanas sistēmā, ko aktualizējusi Finanšu nozares asociācija (FNA) un Izglītības un zinātnes ministrija. Plānotās izmaiņas ļautu studētgribētājiem iegūt kredītu bez papildu galvotāja jeb kredītu ar pilnīgu valsts galvojumu, kā arī padarīt kredītu piešķiršanas procesu ātrāku un vienkāršāku. FNA pārstāvji ar prezentāciju par priekšlikumiem viesojās LSA darba grupā, un Domes sēdē ideju prezentēja FNA pārstāvis Ainars Balcers.

LSA rosinātās izmaiņas atbalsta un par īpaši būtisku uzskata iespēju jebkuram studējošajam iegūt kredītu ar pilnīgu valsts galvojumu. Konkrēti principi, kas studējošajiem būtiski kreditēšanas sistēmā, iekļauti atjaunotajā LSA pozīcijā “Par nepieciešamajām izmaiņām kārtībā, kādā tiek piešķirts, dzēsts un atmaksāts studiju un studējošo kredīts”. Pozīcija kā svarīgus aspektus izceļ  kredītu pieejamību, procentu likmes un dzēšanas kārtības prognozējamību, kredītu apmēra palielināšanu, lai tas nosedz reālo studiju maksu vai ikdienas tēriņus, kā arī kredītņēmēju un sabiedrības informētību.

Par LSA pārstāvi Augstākās izglītības padomē (AIP) vienbalsīgi ievēlēta LSA akadēmiskā virziena vadītāja Justīne Širina. AIP ir Saeimas apstiprināta Latvijas Republikas patstāvīga institūcija, kas izstrādā augstākās izglītības valsts stratēģiju, īsteno augstskolu, valsts institūciju un sabiedrības sadarbību augstākās izglītības attīstīšanā, pārrauga augstākās izglītības kvalitāti, nodrošina kvalitatīvu lēmumu par augstāko izglītību pieņemšanu. LSA pārstāvi AIP apstiprina uz 2 gadiem. Līdz šī gada nogalei LSA pārstāvis AIP bija Arkādijs Zvaigzne. Noslēdzot termiņu, viņš Domes sēdē prezentēja divu gadu laikā paveikto.

Domes sēdē tika prezentēti aptaujas par studējošo iesaisti pētniecībā rezultāti, par ko plašāka informācija būs pieejama tuvākajā laikā. Notika arī atskatīšanās uz starptautiskajām studentu-ekspertu apmācībām, kas oktobra sākumā norisinājās Rīgā, kā arī sniegta informācija par darbu pie LSA Zinātnes fonda.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content