Latvijas studentu apvienība

Draudi budžeta vietu skaita samazinājumam ir reāli, bet nav pieļaujami

alga2

Ņemot vērā jaunieviesto pedagogu atalgojuma modeli, kas skar arī augstāko izglītību, ir radies līdzekļu iztrūkums sistēmā, kuru ir plānots risināt ar valsts finansēto studiju vietu samazinājumu, pret ko kategoriski iebilst Latvijas Studentu apvienība (LSA). Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) priekšlikums balstīts uz to, ka saskaņā ar akadēmiskā personāla atalgojuma paaugstinājumu pieaug studiju vietas bāzes izmaksas, bet tam nauda līdz šim nav vēl piešķirta.

Iepazīstoties IZM budžeta paskaidrojumu, kas iesniegts Saeimā, redzams, ka ministrijas piedāvājums ir tuvākajos 3 gados samazināt valsts budžeta finansētās studiju vietas:
● 2015. gads (izpilde) – 21 743;
● 2016. gada plāns – 21 447;
● 2017. gada projekts – 17 888 (samazinājums attiecībā pret 2016. gadu ir par 3 559 vietām);
● 2018. gada projekts – 16 939 (samazinājums attiecībā pret 2017. gadu ir par 949 vietām);
● 2019. gada projekts – 15 990 (samazinājums attiecībā pret 2018. gadu ir par 949 vietām).
Līdzšinējās IZM veiktās darbības un papildus finansējuma pieprasījums augstākajai izglītībai nav guvis atbalstu, tāpēc notikusi izšķiršanās par šādu priekšlikumu.

LSA ieskatā, 2017. gada IZM budžeta paskaidrojuma tekstā ietvertais piedāvājums par valsts finansēto studiju vietu samazinājumu, pamatā vairs nav par IZM plāniem, ka budžeta vietas tuvākajiem gadiem krasi jāsamazina, bet gan par to, ka ar šādu lēmumu tiks iezīmēta Latvijas augstākās izglītības finansēšana citā virzienā. Ja Saeima ministriju sagatavoto budžeta paketi apstiprināts bez ierunām un izmaiņām, tad varam apgalvot, ka Latvija nesekos mūsu kaimiņvalsts – Igaunijas – un citu valstu piemēriem, kur jau šobrīd ir valsts finansēta augstākā izglītība. Ja mūsu valsts mērķis ir paaugstināt labklājību un ekonomisko stāvokli, tad tieši kā pēdējo gadu īstenotās un plānotās darbības augstākās izglītības finansēšanā mūs virza uz šo mērķi?

Mēs, studenti un augstākās izglītības nozares pārstāvji, nedrīkstam palikt malā! Ir jārīkojas!

LSA aicina Saeimas deputātus un sabiedriskās organizācijas, kas pārstāv augstākās izglītības, zinātnes un jaunatnes politikas intereses, valsts budžeta pieņemšanas gaitā atbalstīt papildus finansējuma pieprasījumu, lai nepieļautu situāciju, ka IZM nekas cits neatliek, kā vien veikt valsts finansēto studiju vietu samazināšanu. Gadījumā, ja tiek pieņemts lēmums par papildus finansējuma nepiešķiršanu augstākajai izglītībai un valsts finansēto studiju vietu samazinājumu, LSA ir gatava rīkot demonstrācijas un citas protesta akcijas studentu interešu aizstāvībai.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content