Eiro ieviešana. Kā vairāk – plusu vai mīnusu?
16. janvārī Biznesa augstskolā Turība notika diskusija, kurā tik noskaidrots, kādi ir argumenti par un pret eiro ieviešanu Latvijā. Diskusijā piedalījās pārstāvji no Finanšu ministrijas, AS Swedbank, Igaunijas vēstniecības un Biznesa augstskolasTurība Attīstības padomes. Klātienē sarunu vēroja un tajā aktīvi iesaistījās 40 studenti.
Diskusijā klātesošie guva ieskaitu eiro ieviešanas plānā un jaunās valūtas ieviešanas projekta organizācijā, par ko stāstīja eiro projekta vadītāja Dace Kalsone no Latvijas Republikas Finanšu ministrijas.
Par ikvienam studentam un patērētājam interesējošajiem jautājumiem informēja AS Swedbank Klientu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Ģirts Bērziņš, kurš sīki izklāstīja eiro ieviešanas ietekmi uz banku darbību un to sniegtajiem pakalpojumiem. Bērziņš uzsvēra, ka valūta tiks nomainīta, nevis aizstāta, tāpēc cenas un kredīti tiks pārkonvertēti pēc nemainīga valūtas kursa, kā arī uzsvēra pozitīvo aspektu par viena tarifa piemērošanu naudas pārskaitījumiem Eiropas Savienības robežās.
Diskusiju moderēja Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne Vita Zariņa, kura klātesošos iepazīstināja ar sabiedrisko attiecību aģentūras „Hill+Knowlton Strategies” veikto pētījumu Latvijas un Igaunijas iedzīvotāju vidū par attieksmi pret eiro. Gan Latvijas, gan Igaunijas iedzīvotāji, kuri eiro ieviešanu jau ir piedzīvojuši, kā trīs lietas, ko visvairāk ietekmē eiro ieviešana, min cenu stabilitāti, atalgojuma lielumu, kā arī ekonomisko stabilitāti un drošību.
Pēc pētījuma rezultātu apspriešanas Igaunijas pieredzē vienotās Eiropas valūtas ieviešanā dalījās Igaunijas vēstniecības pārstāvis Meelis Ojassoo, kurš uzsvēra, ka cenu kāpums ir normāls ekonomikas process, nevis eiro ieviešanas radīta situācija. Tāpat vēstniecības pārstāvis atzina, ka galvenie Igaunijas argumenti, kas ietekmēja pozitīva lēmuma pieņemšanu attiecībā pret eiro, ir iespēja iesaistīties lēmumu pieņemšanā, kas skar eirozonas valstis, atvieglota ceļošana un iepirkšanās Eiropas Savienības robežās un eiro kā instrumenta izmantošana, lai valsti integrētu Eiropas Savienībā.
Savu viedokli par eiro ieviešanas ieguvumiem izteica arī Biznesa augstskolas Turība Attīstības padomes un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Padomes viceprezidents Aigars Rostovskis, kurš sacīja – ja mēs esam izvēlējušies iet eirozonā, mums no tās jāpaņem maksimāli daudz.
Uz diskusiju bija ieradusies arī pārstāve no Dun Laoghaire Institute of Art, Design and Technology Dublinā, kura izteicās par Īrijas 10 gadus ilgo pieredzi, atrodoties eirozonā. Viņa sacīja, ka īri ir pieraduši pie jaunās valūtas, taču viena no lietām, kas viņus neapmierina ir pārtikas produktu un apģērbu cenu atšķirība, salīdzinot ar kaimiņvalsti Lielbritāniju, kur joprojām tiek izmantota nacionālā valūta.
Eiro projekta vadītāja Dace Kalsone aicināja visus, kuriem ir interese par eiro ieviešanas procesu Latvijā un pārmaiņām, ko tas nesīs, apmeklēt mājaslapu www.eiro.lv, kur tiek ievietota aktuālā informācija par plānotajām komunikācijas aktivitātēm un pasākumiem, kurus iespējams apmeklēt ikvienam interesentam.
Diskusijas ierakstu iespējams vērot ŠEIT.
Foto no diskusijas pieejami ŠEIT.