Latvijas studentu apvienība

Izglītības un zinātnes ministrija sociāli mazaizsargātajiem studējošajiem vēlas atņemt 2,6 miljonus

Latvijas Studentu apvienība (LSA) no Finanšu ministrijas (FM) atzinuma par grozījumiem “Noteikumos par stipendijām” ir konstatējusi, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir devusi zaļo gaismu atņemt finansējumu “Studētgods” stipendiju fondam, tādejādi riskam pakļaujot studējošos, kas nāk no sociāli mazaizsargātām sabiedrības grupām.

Stipendija “Studētgods” ir vienīgā valsts stipendija, kas studējošajiem tiek piešķirta pēc sociālajiem kritērijiem, t.i. no daudzbērnu ģimenēm, studējošajiem ar vismaz 3 bērniem, bāreņiem un tiem, kas palikuši bez vecāku apgādības, kā arī studējošajiem I vai II grupas invalīdiem. IZM aicina FM atņemt 2 619 202 euro no šī atbalsta studējošajiem. 

LSA šī gada pavasarī vērsās pie IZM, lai iegūtu plašāku atbalstu sociālā riska grupām – vienīgās valsts sociālās stipendijas “Studētgods” saņēmējiem. IZM nāca klajā ar informatīvo ziņojumu par “Studētgods” turpmākās attīstības iespējām, kurā ministrija aicināja atbalstīt stipendijas apmēra palielināšanu no 175 euro uz 200 euro mēnesī, saņēmēju loka izvēršanu ar studējošajiem, kuriem ir maznodrošinātā vai trūcīgā statuss, kā arī ienākumu sliekšņa palielināšanu no 1000 euro uz 1400 euro mēnesī. FM apturēja 27. augusta grozījumus stipendiju noteikumos, kas paredzēja apmēra palielināšanu, norādot, ka ministru kabinets noteicis tikai vienu prioritāti – drošību. FM skaidroja, ka IZM vēstulē piedāvā samazināt finansējumu “Sociālo stipendiju fondam “Studētgods”” 2 619 202 euro apmērā 2025. gadā.

LSA 2. septembrī vērsās pie FM, IZM, Ministru prezidentes Evikas Siliņas, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas, kā arī Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas, aicinot pārskatīt lēmumu par grozījumu bloķēšanu.

LSA turpina vērst uzmanību uz to, ka sociālās stipendijas “Studētgods” fondam finansējums jau bija piešķirts, kā arī uzsver, ka šis atbalsts samazina studējošo atbirumu, veicina akadēmiskos sasniegumus un palīdz sociāli mazaizsargātajām grupām iegūt augstāko izglītību. Augstākās izglītības iegūšana ir nozīmīgs rīks ne tikai personīgās labklājības celšanai un sabiedrības izaugmei, bet arī sniedz devumu valsts ekonomikai, cilvēku veselības līmenim un kopumā izglītotu sabiedrību par dažādiem aktuāliem un nozīmīgiem jautājumiem. 

Tajā pat laikā pēc tam, kad LSA aktualizēja šo jautājumu, 02.09. raidījumā “Rīta panorāma” Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša norādīja, ka sociālās stipendijas “Studētgods” saņēmēji mazāk pamet studijas, kā arī uzsvēra darba slodze virs 20 stundām negatīvi ietekmē studiju procesu. Ministres komentāri un IZM vēstule FM, jau nākamajā dienā, aicinot ne tikai nepalielināt atbalstu esošo līdzekļu ietvaros, bet arī atņemt daļu no stipendiju fondam jau piešķirtā finansējuma, rada jautājumus par IZM gatavību iestāties par maznodrošinātu studējošo labklājību.

Šī ir ne tikai atkāpe no publiski paustā, par to, ka joprojām būs iespējams īstenot jaunas iniciatīvas esošā budžeta ietvaros, tai skaitā sniegt nepieciešamo atbalstu sociāli mazaizsargātajiem studējošajiem, bet nu jau pretēja rīcība, veicinot neuzticību valdībai. 

LSA iestājas par stipendijas “Studētgods” apmēra palielināšanu un saņēmēju loka izvēršanu – aicinām IZM nekavējoties komentēt situāciju un kopā ar FM iziet uz sarunu ar studējošo pārstāvjiem.

Latvijas Studentu apvienība pārstāv Latvijas studējošo intereses nacionālā un starptautiskā līmenī. Saskaņā ar Augstskolu likumu, apvienības biedri ir visu Latvijas augstskolu studējošo pašpārvaldes. LSA pauž demokrātiskā procedūrā formulētu, reprezentatīvu Latvijas studējošo viedokli. LSA ir Eiropas Studentu apvienības biedrs.

INFORMĀCIJU SAGATAVOJA:
Evelīna Tīna Circene
Latvijas Studentu apvienības
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Mob. tel.: +371 26382666
E-pasts: evelina.circene@lsa.lv

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content