Latvijas studentu apvienība

Kā lai studē no mājām?

Šajā ārkārtas situācijas laikā, kad studijas visiem notiek no mājām, svarīgs ir ne tikai tas, ko dara augstskola un pasniedzēji, bet arī pašu studentu gatavība un iespējas mācīties no mājām. Daudziem grūtības rada klusas un studijām piemērotas vides trūkums vai nespēja pierast pie jaunā režīma, tāpēc mācīšanās nevedas tik labi kā ikdienā. Lai mēģinātu palīdzēt, esam apkopojuši dažus padomus.

Radi mācībām (cik vien iespējams) piemērotu vidi!
  • Atvēli konkrētu vietu tieši darbam un mācībām! Ja vieta “jādala” ar vēl kādu aktivitāti (ēšana, atpūta), ievies konkrētas pārmaiņas laikā, kad mācies vai strādā – maini apgaismojumu, novieto uz galda konkrētus priekšmetus utt. Atceries – gulta ir sliktākā vieta, kur mācīties, un der tikai tad, ja nav citu variantu.
  • Sakārto darba vidi! Tas nozīmē ne vien darba galdu bez haosa, bet arī pārējo – izvēdini telpas un ielaid gaismu, ja iespējams – padari gaisa temperatūru telpā sev patīkamu.
  • Atbrīvojies no tā, kas tev novērš uzmanību! Izslēdz skaņu telefonam, neturi vaļā soctīklus paralēli mācību materiāliem. Vari izmēģināt arī lietotnes, kas motivē konkrētu laiku neņemt rokās telefonu (kā Forest) vai rīkus, lai nobloķētu mājaslapas, kurās visbiežāk nelietderīgi pavadi laiku.
  • Uzliec austiņas! Pat ja neesi viens no cilvēkiem, kuriem palīdz fona mūzika vai kuriem pieder skaņu izolējošas austiņas, vari izmēģināt fonā uzlikt white noise vai dabas skaņas – tas var pārmākt apkārtējos trokšņus un palīdzēt noturēt uzmanību.
  • Izmanto palīdzību no malas (accountabilibuddy)! Atrodi accountabilibuddy, kurš tev palīdzēs sasniegt izvirzītos mērķus un pretī saņems tavu palīdzību – cilvēku, kurš palīdzēs “pieskatīt”, lai tu izdari to, ko esi apņēmies.
Neaizmirsti par savu pašsajūtu!
  • Kusties! Lai gan uz augstskolu šobrīd jādodas nav, tas nenozīmē, ka nebūtu jāiziet no mājas vispār – izmanto ceļam ietaupīto laiku pastaigām, tomēr tikai atceroties par divu metru distanci. Ja esi pašizolācijā, kusties iekštelpās – vingrojot, kāpjot pa kāpnēm vai vismaz izlokot rokas un kājas.
  • Neiznīcini dienas režīmu! Miegs joprojām ir ļoti svarīgs, un arī situācijā, kad katru dienu nav astoņos jābūt pieturā, iet gulēt neilgi pirms saullēkta nav pārāk laba ideja.
  • Ēd ēdienu un dzer ūdeni! Neaizmirsti padzerties un paēst, turklāt darīt to pēc iespējas veselīgāk – iet uz veikalu ar jau izplānotu iepirkumu sarakstu, dažādot recepšu klāstu un, ja vari atļauties, izmantot bezkontakta ēdiena piegādi.
  • Ieej dušā un uzvelc bikses! Lai gan pidžamā visu dienu dzīvoties ir ērti, baumo, ka arī pārģērbšanās palīdz justies produktīvākam. Pamēģini izmazgāt matus un saģērbties iešanai uz lekcijām arī tad, ja pa dienu nevienu nesatiksi – daudziem tas palīdz justies “darbīgākiem”.
  • Sociālā distancēšanās nenozīmē vientulību! Sazvanies ar ģimeni un draugiem, pavadi laiku ar cilvēkiem, ar kuriem dzīvo kopā, vai sarīko tiešsaistes vakariņas kopā ar kādu! Krīzes laikā kontakta saglabāšana ar tuvajiem ir īpaši svarīga, lai justos labi.
Plāno laiku!
  • Izveido dienas režīmu vai plānu! Jau iepriekš nolem, cik daudz laika veltīsi konkrētiem darbiem. Neaizmirsti arī par brīdi atpūtai un fiziskai aktivitātei – vismaz acu atpūtināšanai un kāju izkustināšanai.
  • Ieplāno laiku pārejai starp darbiem! Ikdienā notikumus – pamošanos, lekcijas, mājasdarbus – atdala laiks, ko pavadām ceļā. Mācoties no mājām, šāda laika ieplānošana arī var būt lietderīga, jo tas ļauj pārdomāt turpmākos plānus vai pāriet no mācīšanās uz atpūtas režīmu.
  • Izmanto taimeri! Īpaši tas var palīdzēt plānot laiku – ja nezini, cik ilgi veic kādu darbu, laika saplānošana īsākos posmos (20-60 minūtes) un taimera uzlikšana var palīdzēt saprast, kā darbus saplānot nākamajā reizē. Vari izmantot citu pārbaudītas metodes (kā pomadoro metode) vai izmēģināt dažādu laika sadalījumu, lai atrastu sev piemērotāko.
  • Ieplāno laiku arī patīkamajam! Lai nejustos tik noguris, jau iepriekš izdomā, kā atalgot sevi par padarīto darbu. Tas var būt brīdis ieiešanai sociālajos tīklos, kāds gardums vai brīdis laika ar ģimenes locekli vai mājdzīvnieku.

Dažādo mācīšanos!

  • Meklē un izmēģini dažādas metodes! Ja saproti, ka nesanāk tikt galā ar uzdoto, pameklē un izmēģini dažādas mācīšanās metodes un ieteikumus no citiem.
  • Mācies kopā ar citiem! Attālinātās studijas nenozīmē mācīšanos vienatnē – iespējams, arī taviem kursa biedriem noderētu kāds, kurš atbild uz jautājumiem vai palīdz saprast. Izmanto tiešsaistes rīkus, lai kopā rīkotu mācīšanās videokonferences, jo tā varētu būt vieglāk saņemties.
  • Meklē nepieciešamo informāciju citur! Šobrīd bibliotēka ir slēgta un reizēm pasniedzējs uz jautājumiem neatbild. Tādos brīžos neaizmirsti, ka to pašu māca un mācās arī citviet pasaulē, tāpēc ļoti iespējams, ka varēsi atrast vēl kādu viegli saprotama video lekcija vai glīta skaidrojošā prezentācija

Komunicē par grūtībām!

  • Sniedz atgriezenisko saiti! Liela daļa mācībspēku nav strādājuši šādā režīmā, tāpēc nezina, vai ar uzdoto studentiem nepietiek vai tieši otrādi – apjoms pieaudzis pārāk daudz. Tāpat var rasties citas situācijas, piemēram, tehniskas ķibeles. Iespējams, to varēs labot, ja vērsīsies pie pasniedzēja un pateiksi, kas, tavuprāt, jāmaina.
  • Komunicē ar kursa biedriem! Jaunā situācija nenozīmē cīņu vienatnē. Tavi studiju biedri bieži ir viena zvana attālumā. Nebaidies dalīties savā pieredzē un jautājumos – visiem kopā būs vieglāk gan atrast atbildes uz jautājumiem, gan vērsties pie pasniedzēja kādu problēmu risināšanai. Dalīta bēda ir pusbēda, un pa visiem bez atbildes nepaliksi.
  • Izmanto savas pašpārvaldes palīdzību! Ja problēmu neizdodas risināt uzreiz, vari vērsties pie savas augstskolas studentu pašpārvaldes. Visdrīzāk, viņi nespēs piedāvāt risinājumu uzreiz, taču palīdzēs to atrast ātrāk.

Saprotams, ka ne visiem studentiem šie padomi palīdzēs, jo jāsaskaras ar citiem šķēršļiem studēšanai. Diemžēl nespējam palīdzēt tiem, kuriem nav pašiem sava datora, vienīgais rakstāmgalds jādala ar koju istabas biedru vai paralēli mācībām jāstrādā vai jārūpējas par ģimeni, tomēr ceram, ka vismaz daļai no jums šie padomi noderēs.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content