Latvijas studentu apvienība

Kāpēc pašpārvaldēm ir finansējums?

Gan jau zini vai vismaz esi dzirdējis, ka studējošo pašpārvaldēm pienākas finansējums no augstskolas vai koledžas budžeta. Kas ar to jādara un kāpēc pašpārvaldes finansējums ir svarīgs visiem studentiem? Par to lasi šajā rakstā.

Katrai augstskolas studējošo pašpārvaldei pēc augstskolu likumā noteiktās kārtības ir piešķirams budžets, kas nav ne mazāks par vienu divsimto daļu no augstskolas vai koledžas gada budžeta. To pašpārvalde izmanto studējošo akadēmisko, materiālo un kultūras interešu pārstāvēšanai augstskolā un ārpus tās.

Kāpēc studentu pašpārvaldei tiek piešķirts finansējums?

Finansējums nav tikai iespējas, tā ir arī atbildība pret savas augstskolas studentiem. Tas dod iespēju studējošo pašpārvaldei darboties neatkarīgi no augstskolas vadības vai kādiem ārējiem apstākļiem.

  • Pašpārvaldei ir iespēja rīkot seminārus vai apmācības biedriem un aktīvistiem, lai plānotu savu darbu, paaugstinātu studentu kompetenci un uzsāktu darbu pie dažādiem jautājumiem.
  • Pašpārvalde apmaksā biedra naudu Latvijas Studentu apvienībā.
  • Tiek iegādāts SP darbībai nepieciešamais, piemēram, kancelejas preces.

Tāpat finansējums palīdz īstenot studentu ieceres, lai palīdzētu uzlabot studentu dzīvi augstskolā.

  • Tiek veidoti atpūtas stūrīši vai telpas, kur studenti starp lekcijām var satikties un iedzert tēju, vai mācību telpas.
  • Bibliotēkās nonāk studentiem visvairāk trūkstošā literatūra.
  • Ir pašpārvaldes, kuras pašas rīko studentu zinātniskās konferences vai finansiāli atbalsta studentu dalību konferencēs vai vasaras skolās ārpus Latvijas.
  • Augstskolās kļūst pieejams bezmaksas dzeramais ūdens un roku žāvētāji, dienesta viesnīcās – mikroviļņu krāsnis.
  • Daļā augstskolu finansiālās grūtībās nonākuši studenti var iegūt pašpārvaldes piešķirtu stipendiju vai, piemēram, atlaidi īrei dienesta viesnīcā.
  • Tiek veidoti arī kultūras pasākumi, kas ļauj studentiem gan labi pavadīt laiku, gan saliedēties ar kursa biedriem.
  • Visbeidzot, daļa pašpārvalžu rīko projektu konkursus, kas ļauj jebkuram studentam iegūt līdzekļus savu ideju īstenošanai – no materiāliem zinātniskiem pētījumiem līdz idejām telpu labiekārtošanai, kas nāks par labu visiem studentiem.

Šeit minēta tikai neliela daļa piemēru studējošo pašpārvalžu finansējuma pielietošanai. Jāatceras, ka šī 1/200 augstskolas budžeta ir visu studentu, nevis tikai pašpārvaldes nauda, tāpēc, to lietojot, jārūpējas, lai ieguvēji ir visi studenti. Turklāt, pat ja neesi pašpārvaldes biedrs, tev jābūt iespējai uzzināt, kā tiek izmantots šis finansējums, un vērsties pie pašpārvaldes ar idejām un ieteikumiem.

Raksts veidots kampaņas “Zināt, mācēt, darīt” ietvaros. Kampaņu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content