Klusuma brīdis augstākajai izglītībai: Studējošie organizēs akciju par finansējuma palielināšanu augstākajai izglītībai

Lai pievērstu sabiedrības un politikas veidotāju uzmanību ieilgušajām problēmām, ko izraisa nepietiekamais finansējums augstākajai izglītībai kopumā, Latvijas Studentu apvienība (LSA) ir lēmusi par publisku aktivitāšu organizēšanu, lai vērstu uzmanību uz nepieciešamību palielināt augstākās izglītības finansējumu, tai skaitā, saglabātu valsts budžeta stipendijas 200 EUR/mēn. ilgtermiņā, pilnveidotu atbalsta mehānismus studējošajiem un nodrošinātu augstākās izglītības kvalitāti un pieejāmību ikvienam. 

Lai aktualizētu ilgstošās problēmas finansējuma pieejamībai augstākajai izglītībai, LSA ir nolēmusi nākamnedēļ, š.g 17. augustā, plkst. 13.00. ierobežotā cilvēku lokā organizēt klusuma brīdi pie Ministru kabineta par to, ka kopš 2008. gada ir būtiski samazinājies finansējums augstākajai izglītībai. Tā rezultātā  finansējuma  apmērs nav sasniedzis pat pusi no iepriekš ieguldīto līdzekļu apmēra. LSA, neskatoties uz ārējiem apstākļiem, vēlas uzturēt cerību, ka finansējums augstākajai izglītībai tiks rasts. Savukārt ikviens – students, absolvents, pētnieks u.tt. – ir aicināts no pirmdienas, š.g. 16. augusta, piedalīties tiešsaistes akcijā “Klusuma brīdis augstākajai izglītībai”, kurā var dalīties ar savu sāpi par augstākās izglītības finansējuma problēmām un no tā izrietošajām sekām. 

Jau gadiem ilgi nozares organizācijas norāda uz nepietiekamo finansējumu augstākajai izglītībai kopumā. Augstākās izglītības finansējums 2008. gadā  – no valsts budžeta bija sasniedzis augstāko punktu – 243,7 milj. EUR, tomēr kopš brīža, kad ekonomiskās krīzes ietekmē finansējums tika krasi samazināts, tā apmērs nav sasniedzis pat pusi no iepriekš ieguldīto līdzekļu apmēra. Vairāk nekā 13 gadus augstākā izglītība nav bijusi prioritāte valsts budžeta finansējuma sadalē, kas ir atstājusi paliekošas sekas.  Nepietiekamo līdzekļu daudzums augstāko izglītību iedzen nabadzības aplī, kas noved pie izglītības kvalitātes samazinājuma, Eiropā augstākā studējošo nodarbinātības līmeņa, darba tirgum neatbilstošu studiju programmu īstenošanas un viena no zemākajiem augstāko izglītību ieguvušo studējošo īpatsvara Ziemeļeiropā.

Grūtības atļauties studēt nav jauna problēma, un 6. augusta LSA valdes pārstāvju tikšanās reizē ar Izglītības un zinātnes ministri Anitu Muižnieci vienojās par nepieciešamību turpināt stiprināt augstākās izglītības sistēmu un turpināt COVID-19 krīzes laikā uzsākto studējošo atbalsta programmu – valsts budžeta stipendiju saglabāšanu 200 EUR apmērā – arī ilgtermiņā.  Gan Izglītības un zinātnes ministrijai, gan LSA ir skaidrs, ka Latvijas ekonomiskā atveseļošanās no COVID-19 izraisītās ekonomiskās krīzes, būs iespējama tad, ja darba tirgū ienāks izglītoti speciālisti – topošie augstskolu absolventi. 

Studējošie valsts finansētajās budžeta vietās 2020./2021. mācību gadā saņēma divreiz lielāku stipendiju nekā iepriekš. Līdz šim tā jau septiņpadsmit gadus bijusi 99,60 EUR /mēnesī, bet šajā mācību gadā tā tika dubultota, sasniedzot 200 EUR/ mēnesī. Palielināts tika arī kopējais stipendiju saņēmēju skaits – tās papildus piešķīra vēl 743 studentiem. Šobrīd akadēmiskās stipendijas saņem tikai 5% studējošie, kas studē pilna laika klātienes valsts finansētās studiju vietās. Līdz ar to 81% studējošo paralēli studijām strādā. Arī darbā pavadītais stundu skaits uz vienu studējošo Latvijai ir visaugstākais Eiropā – vidēji 31 stundu/nedēļā studējošais pavada strādājot, visbiežāk ne tajā nozarē, kurā viņš studē.

Did you like this article? Share it with your friends!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content