Latvijas studentu apvienība

LSA aicina atgriezt Rīgas satiksmes sabiedriskā transporta braukšanas maksas atvieglojumus studējošajiem

Latvijas Studentu apvienība (LSA) 2023. gada 6. janvārī nosūtīja Rīgas domes priekšsēdētāja vietniekam Vilnim Ķirsim vēstuli ar aicinājumu atgriezt Rīgas satiksmes sabiedriskā transporta braukšanas maksas atvieglojumus studējošajiem. Vēstulē tika uzsvērta braucienu atlaides nepieciešamība ne tikai mēnešbiļetei, bet arī atsevišķiem braucieniem, kā arī akcentēti studējošo finansiālie izaicinājumi energoresursu krīzes laikā. 

No šī gada 2. janvāra Rīgas sabiedriskajā transportā stājās spēkā jauna biļešu sistēma un cenu izmaiņas. Tās paredz to, ka studējošajiem tiek piemērota 50% atlaide mēnešbiļetei (15 eiro iepriekšējo 16 eiro vietā), tomēr  ir likvidēta atlaide atsevišķiem braucieniem. Pirms izmaiņām studējošajiem bija pieejami braukšanas maksas atvieglojumi –  60 minūšu brauciens izmaksāja 30 centus, taču šobrīd cena par braucienu ir piecas reizes lielāka – 1,50 eiro par 90 minūšu braucienu. 

LSA vēstulē norādīja, ka energoresursu krīzes un studiju digitalizācijas dēļ liela daļa augstskolu organizē studijas attālināti un nav nepieciešamības izmantot sabiedrisko transportu tik bieži kā agrāk, tāpēc lielai daļai studējošo iegādāties mēnešbiļeti ir kļuvis finansiāli neizdevīgi. Tagad atlaide atsevišķiem braucieniem vairs nav pieejama, kas rada papildu slogu studējošo budžetam un tādējādi tiek veicināts risks, ka studējošie vai nu izmanto citus pārvietošanās veidus, vai izmanto sabiedrisko transportu bez biļešu iegādes.

Energoresursu krīze un straujais cenu kāpums pastiprina finansiālos draudus studējošajiem, kuriem savs laiks būtu jāvelta studiju procesam, nevis darbam. Atsaucoties uz Eurostudent (2018.–2021.g.) datiem, jau pirms energoresursu cenu krīzes Eiropā vidēji 78% studējošo strādāja algotu darbu paralēli studijām, turklāt 68% no tiem – iztikas nodrošināšanai, kas rada riskus lielākam studējošo atbirumam.

Studējošie, kuri studē kādā no Rīgas augstākās izglītības iestādēm, visticamāk ir nodarbināti un maksā nodokļus Rīgā, tādējādi sniedzot pienesumu pašvaldības ekonomiskajam stāvoklim. Atlaides nepiemērošana atsevišķu braucienu biļetēm studējošajiem tikai veicina mazāk labvēlīgu vidi studējošajiem Rīgā un rada papildu izdevumus. 

LSA rosina atjaunot atsevišķu braucienu maksas atlaidi studējošajiem un aicina Rīgas domes pārstāvjus uz diskusiju par situācijas risinājumu. 

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content