Latvijas studentu apvienība

LSA: „Izglītība un zinātne -Latvijas attīstības atslēga”

graduation-hat-money-handcuffsJau 30. jūlijā Ministru kabināta sēdē paredzēts izskatīt budžeta sadalījumu. Latvijas Studentu apvienība (LSA) aicina valdību kā valsts budžeta sadales pirmo prioritāti sākt īstenot ilgtspējīgu augstākās izglītības un zinātnes attīstību Latvijā, kura atbilst Eiropas Savienības normām un Latvijas attīstības mērķiem.

Kā zināms, šogad stājās spēkā grozījumi Augstskolu likumā, kas paredz, ka, sākot ar 2014.gadu, augstākajai izglītībai papildus ir jāsaņem 0,25% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Šis papildu finansējums no valsts budžeta ir jāpiešķir ik gadu, līdz finansējums augstākajai izglītībai sasniegs 2% no IKP, kas pašlaik atbilst starptautiskiem standartiem. Savukārt Zinātniskās darbības likuma 33.panta 2.daļa paredz, ikgadēju finansējuma pieaugumu zinātniskajai darbībai ne mazāku par 0,15% no IKP  līdz valsts piešķirtais finansējums zinātniskajai darbībai sasniedz vismaz vienu procentu no iekšzemes kopprodukta.

LSA prezidents Mikus Dubickis stāsta: “Ja esam noteikuši izglītību kā prioritāti un vēl jo vairāk tādēļ, ka intelektuālais potenciāls ir Latvijas attīstības stūrakmens, jāseko arī rīcībai, paredzot attiecīgu finansējumu augstākai izglītībai un zinātnei, nemaz nerunājot par Augstskolu likuma pildīšanu, kas paredz finansējuma palielinājumu.”

Arī Latvijas valsts prezidents Andris Bērziņš ir paudis, ka izglītībai ir pati lielākā nozīme mūsu valsts nākotnē un pie tās attīstīšanas ir jāsāk strādāt nekavējoties.

LSA vērš uzmanību, ka jau šobrīd  Somijas, Dānijas, Norvēģijas, Vācijas, Zviedrijas un citās Eiropas valstu augstskolās studijas tiek piedāvātas bez maksas. Arī Igaunijā tiek palielināts nozarei pieejamais valsts finansējums, kas kā norma ir iestrādāts arī Latvijas Augstskolas likumā.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content