Latvijas studentu apvienība

LSA: IZM kavē valsts atzītu diplomu izsniegšanu

Latvijas Studentu apvienība (LSA) atbalsta Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas Inas Druvietes iniciatīvu veikt steidzamus grozījumus Augstskolu likuma pārejas noteikumos, lai novērstu situāciju, kurā nebūtu iespējams izsniegt valsts atzītus diplomus sociālo zinātņu, komerczinību un tiesību, humanitāro zinātņu un mākslas, kā arī izglītības studiju programmās.

Līdz 28. februārim Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) ir jānodrošina iepriekšminēto studiju programmu sākotnējo akreditāciju veikšana, taču IZM tikai 5. februārī paziņoja, kura būs tā institūcija, kas turpmāk veiks šo procesu. Akreditācijas komisija ir izveidota tikai pēc tam, kad vairākas augstākās izglītības sabiedrību pārstāvošās institūcijas pieprasīja ministra demisiju un jautājumā iejaucās premjers. Akreditācijas komisija izveidota 2012. gada 12. decembrī, bet kopš šī datuma tā joprojām nav sanākusi uz sēdi, lai uzsāktu darbu pie virzienu akreditācijas. Likumsakarīgi, līdz 28. februārim nav iespējams nodrošināt sākotnējo akreditāciju veikšanu.

LSA Prezidents Edvards Ratnieks: “Apdraudējums valsts atzītu diplomu izsniegšanai radies Izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa piekoptās politikas dēļ. Nolaidība, bezdarbība, laika vilcināšana un skandālu radīšana novedusi pie situācijas, kurā jau 2012. gada 1. septembrī bija jāsāk darboties jaunajai studiju virzienu akreditācijai, taču šajā datumā nebija pieņemti nedz jaunie akreditācijas noteikumi, nedz atrasta atbildīgā institūcija akreditācijas vizīšu organizēšanai, nedz arī izveidota akreditācijas komisija. Tiesa gan, ka iezīmējas kāda būtiska tendence – situācijās, kad vienkāršais cilvēks izdara Krimināllikumā sodāmas darbības, viņu sauc pie kriminālatbildības, kad viņš izdara administratīvo pārkāpumu, viņu sauc pie administratīvās atbildības, bet, ja likumu neievēro ministrs, viņa dēļ groza likumu, nevis sauc pie atbildības.”

LSA uzsver, ka, veicot šos grozījumus Augstskolu likumā, nedrīkst pieļaut citu šī likuma pantu grozīšanu, kas tikai novilcinās likuma pieņemšanu un valsts atzītu diplomu izsniegšanu, apdraudot studentu tiesības un intereses.

Latvijā ir vairākas studiju programmas, kuru īstenošana ir apdraudēta, ja netiks pieņemti iepriekšminētie likuma grozījumi. Augstskolas vairs nevarēs izsniegt valsts atzītu diplomu par izglītības ieguvi, par ko ir satraukušies studenti, kuri izvēlējušies studēt konkrētajās studiju programmās. I. Druviete jau iepriekš norādījusi, ka komisija nolēma steidzami grozīt likumu un dot laiku Izglītības un zinātnes ministrijai labot savu neizdarību.

“Bažas par to, ka šāda situācija var izveidoties, izteicām jau rudenī. Tā diemžēl ir rezultējusies ar likuma grozīšanu laikā, kad attiecīgajām institūcijām tāpat jau pietiek ko darīt, “ uzsver LSA Akadēmiskā virziena vadītājs Mikus Dubickis.

LSA uzskata, ka IZM kompetencē šobrīd ir sniegt gan augstskolām, gan studentiem visu nepieciešamo informāciju, lai atbildētu uz jautājumu, kad tiks uzsākts vērtēšanas process.

LSA ir jumtorganizācija, kas pārstāv visu Latvijā studējošo intereses kā nacionālā, tā starptautiskā mērogā. Organizācija ir nozīmīgs augstākās izglītības politikas veidotāju partneris jautājumos, kas skar studējošos.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content