LSA un IZM kopīgi meklē risinājumus studentiem aktuālos jautājumos
31. maijā Latvijas Studentu apvienība (LSA) tikās ar Izglītības un zinātnes ministru Vjačeslavu Dombrovski. Tikšanās laikā notika sarunas par dažādiem studentiem aktuāliem jautājumiem.
Viens no tādiem jau ilgāku laiku ir akreditācijas process un tā attīstība. LSA aicināja primāri pievērst uzmanību studiju virzieniem, kam nepieciešams organizēt novērtēšanas vizīti. Ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa informēja, ka, paralēli akreditācijai, tiek apzināti studiju virzieni, kam nepieciešama papildus izvērtēšana, un tiek veikts ekspertu darba plānošanas process, lai akreditācijas process notiktu pagarinātā termiņa ietvaros. Pašlaik akreditēti 82 studiju virzieni. Ministrs pauda viedokli, ka tuvākajā laikā nepieciešams nodrošināt, ka augstākās izglītības institūcijas studiju virzienu akreditēšanai turpmāk varēs izvēlēties jebkuru no EQAR reģistrā esošajām aģentūrām un pauda arī apņēmību strādāt pie nacionālas aģentūras izveides, kas par pienākumu IZM tika uzlikts jau pagājušajā rudenī.
Sarunas laikā par vienlīdz svarīgu jautājumu tika atzīta augstākās izglītības internacionalizācija un eksports. LSA aicināja sakārtot veselības apdrošināšanas jautājumu studentiem, kas nav Eiropas Savienības (ES) valstu pilsoņi. Studējot Latvijā, viņi saņem termiņa, nevis pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, kā rezultātā viņu veselības pakalpojumi izmaksā vairāk nekā ES studentiem. LSA aicina situāciju risināt, studentiem, kas nav no ES valstu pilsoņi, piešķirot tādas pašas iespējas saņemt veselības pakalpojumus izmaksu ziņā kā personām ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju. Nepieciešams veikt izmaiņas normatīvos un IZM solās sazināties ar Veselības ministriju.
LSA prezidents Mikus Dubickis pēc tikšanās ar Izglītības un zinātnes ministru Vjačeslavu Dombrovski un ministrijas pārstāvjiem izsakās atzinīgi: “Tikšanās laikā pārrunājām vairākus studentiem būtiskus jautājumus. Saistībā ar akreditācijas procesu šobrīd un turpmāk – esošajiem un topošajiem studentiem ir svarīgi būt drošiem, ka līdz šim iekavētā akreditācijas procesa dēļ diplomu izsniegšana absolventiem un jauno studentu uzņemšana nav apdraudēta. Solījumu no ministrijas puses saņēmām, – ceram, ka process tiks pabeigts pagarinātajā termiņā. Ministrijai sniedzām priekšlikumus augstākās izglītības eksporta veicināšanai un atgādinājām par nepieciešamību paaugstināt attaisnotos izdevumus par izglītību, kam būtu jālīdzinās vismaz vidējai studiju maksai nevis līdz 150 latiem gadiem kopā ar veselības aprūpi, kā tas ir šobrīd.”