Latvijas studentu apvienība

Panākta vienošanās par Studentu tiesību hartas instrukcijas izstrādi un nodošanu valdībai apstiprināšanai

25. jūnijā notika Latvijas studentu apvienības (LSA) un Izglītības un zinātnes ministres (IZM) Inas Druvietes ikmēneša tikšanās, kurā tika turpināta jau iepriekš uzsāktā diskusija par Studentu tiesību hartas aktualizāciju Latvijas augstākās izglītības iestādēs, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumiem, stipendiju noteikumu grozījumiem, LSA pieprasījumiem IZM jaunās politikas iniciatīvām 2015. gada valsts budžetam, kā arī akreditācijas aģentūras izveides virzību.

Pārrunājot Studentu tiesību hartas aktualizāciju, tika panākta vienošanās par tās instrukcijas izstrādi un nodošanu Ministru kabinetam apstiprināšanai. Studentu tiesību harta varētu stāties spēkā no nākošā mācību gada, pēc instrukcijas izstrādes, un būt saistoša visām akreditētajām augstākās izglītības iestādēm Latvijā.

LSA izteica atbalstu IZM prioritātēm un jaunās politikas iniciatīvām un nāca klajā ar saviem priekšlikumiem. Izglītības un zinātnes ministrijas galvenā prioritāte 2015. gada budžetam augstākajā izglītībā ir 100% segtas studiju koeficienta izmaksas valsts finansētājām studiju vietām. LSA uzskata, ka šobrīd svarīgāk ir mainīt pašu formulu, kura nosaka studiju vietas finansējuma apmēru, ko augstskolai piešķir no valsts budžeta līdzekļiem. Esošajā formulā ir vairāki trūkumi, piemēram, netiek ņemtas vērā akreditācijas izmaksas. Augstākās izglītības iestādēm nenāktos šīs izmaksas segt uz maksājošo studentu rēķina, ja formula tiktu mainīta.

Nākamā ministrijas prioritāte ir finansējums akreditācijas aģentūras izveidei, ko īpaši atbalsta LSA. Studentu apvienība strādā pie tā, lai akreditācijas aģentūra tiktu izveidota jau šogad. Sarunā par akreditācijas aģentūras izveides virzību tika noskaidrots, ka pēdējā saskaņošanas sēde sakarā ar informatīvo ziņojumu par augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanas aģentūras veidošanu bija paredzēta 14.jūnijā, taču šī sēde tika atcelta un joprojām nav informācijas par šī jautājuma risināšanu. Informatīvo ziņojumu ir plānots nosūtīt saskaņošanai Valsts sekretāru sanāksmei jūlija vidū un paredzams, ka tajā tiks atbalstīta akreditācijas aģentūras izveide uz Akadēmiskā informācijas centra bāzes. Jāuzsver, ka šī jautājuma ātra un operatīva virzība ir īpaši nozīmīga, jo ārzemēs var tikt apšaubīta Latvijā iegūta augstākā izglītība tāpēc, ka šobrīd akreditācijas procesu organizē IZM un šādi organizēta akreditācija neatbilst Eiropas augstākās izglītības telpas standartiem un vadlīnijām.

Vēl viena prioritāte ir studējošo kredītu dzēšana gadījumā, ja studentam piedzimst bērns. Šobrīd tiek dzēsti 30% no studējošā kredīta, ministrijas priekšlikums ir dzēst 30% arī no studiju kredīta. LSA priekšlikums ir papildus palielināt studējošo kredīta dzēšanas apjomu līdz pat 50% par bērnu, lai divu bērnu piedzimšanas gadījumā valsts pienākums būtu pilnībā dzēst atlikušo studējošā kredīta daļu.

Nākošā tikšanās ar Izglītības un zinātnes ministri Inu Druvieti paredzēta 17. jūlijā plkst.15:00 Latvijas Studentu apvienības biroja telpās; tajā iecerēts turpināt sarunu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumiem un jaunās politikas iniciatīvām, kā arī LSA izteiks vēlmi sekot līdzi tam, kā tiek pildīts Augstskolu likumā noteiktais pienākums Ministru Kabinetam, iesniedzot Saeimai gadskārtējo valsts budžeta projektu, tajā paredz ikgadēju finansējuma pieaugumu studijām valsts dibinātās augstskolās ne mazāku par 0,25 procentiem no iekšzemes kopprodukta.

 

INFORMĀCIJU SAGATAVOJA:
Annija Spēka
Latvijas Studentu apvienības
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Mob. tel.: 20225463
E-pasts: annija.speka@lsa.lv

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content