Latvijas studentu apvienība

Nepārdomātas augstākās izglītības reformas negatīvi ietekmēs studējošos

Latvijas Studentu apvienība (LSA) – Izglītības un zinātnes ministrija (turpmāk – IZM) cenšas ierobežot studējošo iespējas uzlabot augstākās izglītības vidi Latvijā. Šodien Ministru kabineta (turpmāk – MK) sēdē tika pieņemts grozījumu projekts Augstskolu likumā, kuros ne tikai paredzēts īstenot jauna augstākās izglītības finansēšanas modeļa pilotprojektu Rīgas Tehniskajā universitātē (turpmāk – RTU), bet arī tā ietvaros atņemt studējošajiem iespējas ietekmēt budžeta vietu, stipendiju un studiju vietu skaitu un sadalījumu programmās, kā arī studiju maksas.

Šodien valsts budžetam pakārtoto likumprojektu grozījumu ietvaros tika skatīts arī projekts, kas paredz grozījumus Augstskolu likumā – pilotprojekts jaunam augstākās izglītības finansēšanas modelim RTU.  

Šobrīd ir spēkā kārtība, ka tieši augstskolas senāts sadarbībā ar studentu pārstāvjiem izstrādā kārtību par to, kā tiek sadalītas valsts budžeta vietas. Tomēr šī projekta ietvaros ir paredzēts, ka visus jautājumus, kas skar studiju finansēšanu, izstrādā augstskolas rektors un apstiprina padome, atstājot senātam – un līdz ar to studējošajiem – tikai konsultatīvu funkciju. Tādējādi studentu pašpārvaldes un to pārstāvji vairs nespētu pildīt vienu no saviem likumā deleģētajiem pamatuzdevumiem – aizstāvēt studējošo materiālās intereses. 

LSA uz šo faktu norādīja un piedāvāja IZM divas alternatīvas: pirmā, senāts izstrādā piedāvājumu un padome to apstiprina, vai otrā – studējošajiem tiek dotas atliekošā veto tiesības padomē jautājumos, kas skar studējošos, kura pielietošanas gadījumā tiktu izveidota komisija, kas jautājumu pārskata un mēģina nonākt pie kopīga lēmuma. Kritiski, ka, ja studējošie nespētu vienoties ar padomi, tas tikai paaugstinātu balsošanas slieksni no ½ padomju locekļu uz ⅔, nevis vispār apturētu lēmuma pieņemšanu. 

Tā vietā IZM par spīti LSA un astoņu citu organizāciju iebildumiem šodien virzīja projektu uz MK sēdi, neņemot vērā nevienu no sadarbības partneru iebildumiem. 

LSA norāda, ka šāda saturīgu un ietilpīgu likuma grozījumu virzība steidzamā kārtā nenorāda uz labu pārvaldības principu pielietošanu valsts pārvaldē. LSA turpinās iesaistīties likumprojekta tālākā virzībā Saeimā un aicina IZM veikt izmaiņas pārdomāti un bez steigas.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content