Latvijas studentu apvienība

Notikusi LSA tikšanās ar “Attīstībai/Par!” pārstāvjiem

No kreisās – Juris Pūce (A/P), Marija Golubeva (A/P!), Dāvis Freidenfelds (LSA).

Šodien, 1. novembrī, Latvijas Studentu apvienība (LSA) tikās ar partiju apvienības “Attīstībai/Par!” pārstāvjiem, lai pārrunātu kopīgos mērķus Latvijas augstākās izglītības attīstībai. Šādas tikšanās reizes tiks organizētas arī ar pārējo Saeimā ievēlēto politisko partiju pārstāvjiem.

Par būtisku mērķi abas puses atzīst augstākās izglītības finansējuma palielināšanu, kas kopš 2009. gada, kad tas būtiski samazināts ekonomiskās krīzes ietekmē, ir pieaudzis tikai nedaudz. Savukārt, salīdzinot ar pirmskrīzes periodu, valsts piešķirtais finansējums augstākās izglītības iestādēm ir samazinājies vairāk par 20%. Nepietiekamais finansējuma līmenis neveicina sistēmas attīstību un ierobežo augstākās izglītības kvalitāti kopumā.

Šobrīd vairākās Eiropas Savienības valstīs, piemēram, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Igaunijā, Vācijā, tiek nodrošināta valsts dotēta augstākā izglītība visiem studējošajiem neatkarīgi no studiju jomas. Daļa no šo valstu mērķtiecīgi veido programmas angļu valodā, lai, pretēji demogrāfijas tendencēm, nodrošinātu savam darba tirgum kvalificētu darbaspēku. Jāņem vērā arī tas, ka augstākā izglītība nodrošina ekonomiskos un sociālos ieguvumus privātajam un publiskajam sektoram, kā arī sabiedrībai kopumā. Gan LSA, gan “Attīstībai/Par!” uzskata, ka pāreja uz valsts dotētu augstāko izglītību ir būtiska.

Tāpat abas puses uzskata, ka jāpalielina studējošo stipendiju apmērs, īpaši akcentējot nelielās doktorantu stipendijas – 113,83 eiro mēnesī studiju procesa laikā un 85,37 eiro mēnesī zinātniskā grāda iegūšanai. Piemēram, Igaunijā doktorantu stipendijas apjoms svārstās no 500 līdz pat 1100 eiro mēnesī, Lietuvā – no 722 līdz 836 eiro mēnesī. Bakalaura un maģistra līmenī studējošie saņem 99,60 eiro stipendiju. Visu studiju līmeņu studējošajiem stipendijas nav pieaugušas kopš 2004. gada.

Latvijas Studentu apvienība pateicas “Attīstībai/Par!” pārstāvjiem par iespēju pārrunāt augstākās izglītības aktualitātes un vēlmi uzklausīt studējošo viedokli par tām!

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content