Latvijas studentu apvienība

Paraksti iniciatīvu par Rīgas satiksmes vienreizējo braucienu atlaižu atjaunošanu studējošajiem!

Pēc 2023. gada 27. februāra Latvijas Studentu apvienības (LSA) tikšanās ar Rīgas domes un “Rīgas satiksmes” pārstāvjiem, kuras laikā netika panākta vienošanās saistībā ar vienreizēju braucienu atlaižu atjaunošanu studējošajiem, LSA ir iesniegusi ManaBalss.lv iniciatīvu ar mērķi atkārtoti aicināt Rīgas domi atjaunot “Rīgas satiksmes” vienreizējo braucienu atlaides studējošajiem. 

Tikšanās laikā ar Rīgas domes un “Rīgas satiksmes” pārstāvjiem LSA prezentēja studējošo viedokli, balstoties uz ekspresaptauju, kurā nepilnu trīs dienu laikā piedalījās 6920 studējošo. Aptaujas rezultāti norāda neapmierinātību ar jaunieviesto cenu politiku studējošo vidū un liecina, ka studējošo izmaksas par sabiedrisko transportu ir būtiski palielinājušās, turklāt studējošie sabiedrisko transportu vairs neizmanto tik bieži kā iepriekš. Satraukumu rada tas, ka palielinās to braucēju daļa, kuri biežāk izvēlas nepirkt vai nereģistrēt biļeti, līdz ar to jaunās sistēmas mērķis samazināt bezbiļetnieku skaitu netiek sasniegts.

“Rīgas satiksmes” un Rīgas domes pārstāvji sarunā norādīja, ka cenu politikas izmaiņas tendētas uz tiem iedzīvotājiem, kas ikdienā izvēlas regulāri pārvietoties ar sabiedrisko transportu. Uzņēmums norāda, ka mēnešbiļetes cena veicina sabiedriskā transporta pieejamību, ir piemērots atbalsta mehānisms, un citi atvieglojumi studējošajiem sarunas laikā netika piedāvāti. Turklāt tika minēts, ka pārejas posmam un situācijas novērtējumam tiks atvēlēti vismaz divi mēneši, veicot izpēti par izmaiņām biļešu iegādes paradumos un sabiedriskā transporta pakalpojumu izmantošanas regularitātē.

LSA  vērš uzmanību, ka dati pēc noteiktā perioda visticamāk būs labvēlīgi “Rīgas satiksmes” vēlamajam rezultātam, proti, iegādāto mēnešbiļešu skaita pieaugumam. Taču svarīgi ņemt vērā, ka salīdzinoši ar iepriekšējās biļešu politikas priekšrocībām (viena 60 minūšu biļete studējošajam izmaksāja 0,30 EUR) mēnešbiļete studējošajiem ir daudz neizdevīgāka, jo nākas pārmaksāt par neizmantotiem pakalpojumiem. Piemēram, ja iepriekš studējošajam, kuram daļēju attālināto studiju ietvaros bija nepieciešams pārvietoties uz augstskolu divas dienas nedēļā, attiecīgi sešpadsmit 60 minūšu biļetes izmaksāja 4,80 EUR mēnesī, tad tagad studējošajam jāiegādājas mēnešbiļete par 15 EUR, kas ir trīs reizes dārgāka, vai par tādu pašu vienreizējo braucienu skaitu ir jāmaksā 36 EUR. Izmaiņas atlaidē mēnešbiļetei (no 16 EUR mēnesī uz 15 EUR mēnesī) neatsver to, ka vienreizējās biļetes cena ir pieaugusi 5 reizes. 

Jaunieviestā cenu politika ierobežo sabiedriskā transporta pieejamību, jo studējošie ir sociālā grupa, kuru ienākumi ir ierobežoti, tāpēc LSA aicina parakstīt iniciatīvu un dalīties ar to tālāk!

Parakstīt iniciatīvu vari šeit: ej.uz/studejosobraucieni

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content