Latvijas studentu apvienība

Pilnībā valsts galvoti kredīti būs pieejami studijām rudenī

Ministru kabinets 21. aprīlī apstiprinājis noteikumus par studiju un studējošā kreditēšanu, tā noslēdzot nepieciešamās normatīvo aktu izmaiņas jaunās kreditēšanas sistēmas ieviešanai. Latvijas Studentu apvienība piedalījās noteikumu izstrādē, un tie izveidoti studentiem labvēlīgi – vairs nebūs nepieciešams otrs galvotājs, studiju kredīts spēs segt pilnu studiju maksu, kredīta izsniegšana būs vienkāršāka un ātrāka.

Jaunās sistēmas priekšrocības:

 • atcelta prasība par otro galvotāju – galvojumu sniedz finanšu institūcija “Altum” portfeļa garantijas instrumenta veidā;
 • vienkāršotas procedūras un ātrāka kredītu saņemšana;
 • pakalpojuma digitalizācija – iespēja līgumu noslēgt attālināti, izmantojot e-parakstu;
 • nav studiju kredīta griestu – maksimālais studiju kredīts būs studiju maksas apmērā;
 • aizdevumus izsniegs vairākas kredītiestādes, konkurējot ar pakalpojumu;
 • valsts turpinās subsidēt studiju kredīta procentu maksājumus studiju laikā un gadu pēc absolvēšanas;
 • abiem vecākiem 30% apmērā dzēsīs studējošā kredītu par bērna piedzimšanu vai adopciju (šobrīd tiek dzēsts kredīts vienam no vecākam).
Attēls: Izglītības un zinātnes ministrija

Saskaņā ar valdībā apstiprinātajiem noteikumiem

 • finanšu institūcija “Altum” aicinās kredītiestādes pieteikties studiju un studējošo kreditēšanai, sākot no šī gada maija;
 • pirmos līgumus ar kredītiestādēm “Altum” plāno noslēgt jau jūnijā;
 • sagaidāms, ka studiju un studējošo kredīti būs pieejami sākot ar augustu studijām šā gada rudens semestrī.

Savukārt tiem jauniešiem, kas rudenī plāno studijas ārzemēs, ieteicams jau savlaicīgi interesēties par iespējām attiecīgajā valstī saņemt kredītu studijām, jo no valsts budžeta turpmāk tiks garantēti kredīti tikai studijām Latvijā. Svarīgi atcerēties, ka citu Eiropas Savienības valstu pilsoņiem ir tādas pašas tiesības izmantot vietējo kreditēšanas sistēmu kā konkrētās valsts pilsoņiem.

Studējošajiem, kuri kredītu jau paņēmuši, nosacījumi nemainās. Tomēr jāņem vērā, ka tuvākos trīs gadus nav paredzēta kredīta dzēšana konkrētās profesijās valsts un pašvaldību iestādēs strādājošajiem. Tomēr šajā laikā plānots izstrādāt jaunu atbalsta mehānismu, kas būs caurspīdīgāks, prognozējamāks, sabiedrības interesēm un tautsaimniecības vajadzībām atbilstošāks.

Iepriekš, lai saņemtu kredītu, bija nepieciešams vēl viens galvotājs, ko daudziem studentiem bija grūti nodrošināt. Tāpat valsts galvotā kredīta iegūšana bija laikietilpīgs process, tāpēc studenti bija spiesti meklēt pagaidu finanšu risinājumus, kamēr kredīts tiek piešķirts. Būtisks trūkums bija arī tas, ka studiju kredītam bija griesti, kas ne vienmēr sedz pilnu studiju maksu. Izmaiņas ļaus iegūt augstāko izglītību tiem valsts iedzīvotājiem, kuri šobrīd to nevar atļauties, un virzīties uz izglītotāku sabiedrību un augsti kvalificētu darbaspēku, kas spēs pielāgoties nākotnes darba tirgus izaicinājumiem.

Ar “Noteikumiem par studiju un studējošo kreditēšanu studijām Latvijā no kredītiestāžu līdzekļiem, kas ir garantēti no valsts budžeta līdzekļiem” var iepazīties Ministru kabineta mājaslapā. To izveidē līdz ar Izglītības un zinātnes ministriju un  LSA iesaistījās arī Finanšu ministrija, Studiju un zinātnes administrācija, attīstības finanšu institūcija “Altum”, Finanšu nozares asociācija un citi sadarbības partneri. Paredzams, ka vidējā termiņa budžetā plānotais finansējums ļaus gadā izsniegt aptuveni 2000 jaunu kredītu.

Did you like this article? Share it with your friends!

2 komentāru

 • Skolnieciņš (Vislatvijas Skaudības Dievs)

  S
  Studiju kredīts nav nekāda labdarība.Tas ir tapat kā situācijā. Ja slīkstošajam mestu glābšanas riņķi, bet viņam vajadzētu vel dažus gadus peldēt līdz glābšanas riņķim. Un katru gadu viņu sistu pa pauri, prasot procentus. Ar zaļu skaudību, Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉 (Skauģu skauģis) Skolnieciņš® Skolnieciņš™ #SkolnieciņšLatvjuSkaudībasDievs #SkauģuSkauģis

 • Skolnieciņš

  Studiju kredīts nav nekāda labdarība.Tas ir tapat kā situācijā. Ja slīkstošajam mestu glābšanas riņķi, bet viņam vajadzētu vel dažus gadus peldēt līdz glābšanas riņķim. Un katru gadu viņu sistu pa pauri, prasot procentus. Ar skaudību, Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉 (Skauģu skauģis) Skolnieciņš® Skolnieciņš™

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content