Latvijas studentu apvienība

Saeima atbalsta grozījumus Augstskolu likumā

Šoden, 20. aprīlī, norisinājās Saeimas plenārsēde, kurā trešajā lasījumā tika apstiprināti grozījumi Augstskolu likumā. Šie grozījumi ļaus augstākajā izglītībā noteikt valsts eksāmenus kā studiju programmas sastāvdaļu. Primāri šie grozījumi tika virzīti, lai varētu ieviest vienoto jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmenu, bet nepieciešamības gadījumā ļaus valsts eksāmenu ieviest arī citās nozarēs.

Jaunie grozījumi paredz, ka Augstskolu likuma 58. pants tiks papildināts ar punktiem, kuros minēts, ka Ministru kabinets var noteikt, ka valsts pārbaudījuma sastāvdaļa atsevišķās otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmās ir valsts eksāmens. Valsts eksāmena organizēšanas, norises, finansēšanas, vērtēšanas, komisijas izveidošanas un tās darbības kārtību nosaka Ministru kabinets. Tāpat likumā tiks definēts, ka valsts eksāmena uzdevums ir noteikt studējošā zināšanas, prasmes un kompetences atbilstoši otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas un attiecīgās profesijas standarta vai profesionālās kvalifikācijas (ja attiecīgajai profesijai nav apstiprināta standarta) prasībām.

Oficiāli šie grozījumi stāsies spēkā 2017. gada 1. jūnijā.

Grozījumi bija paredzēti ar mērķi sniegt iespēju ieviest valsts vienotā jurista kvalifikācijas eksāmenu, par kuru Tieslietu ministrija šodien arī izsludināja attiecīgo Ministru kabineta noteikumu projektu. Tāpat arī Saeimas komisijas sēdē pārstāvji no Veselības ministrija informēja, ka šie Augstskolu likuma grozījumi varētu ļaut arī ieviest juristiem analogo eksāmenu medicīnas studijās.

LSA apstiprinātājā nostājā “Par valsts vienotā jurista kvalifikācijas eksāmena ieviešanu Latvijā” pauž viedokli, ka šāda vienotā eksāmena ieviešana pārbaudīs jurisprudences pamatus, kā arī ļaus maģistra programmās studējošajiem specializēties sev interesējošās nozarēs, tādā veidā būtiski uzlabojot studiju kvalitāti un veicinot augstskolu specializāciju jurisprudences maģistra studiju ciklā.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content