Latvijas studentu apvienība

Sarunas ar IZM par atbalstu studentiem iekustējušās, studentu akcija joprojām turpinās

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir reaģējusi uz Latvijas Studentu apvienības (LSA) rīkoto akciju #GribuStudēt, un piekritusi, ka nepieciešams meklēt līdzekļus atbalsta mehānismu izveidei studējošajiem gan Covid-19 krīzes radīto seku novēršanai, gan turpmāk. Ministrija sagatavojusi priekšlikumus, ko virzīs apspriešanai ar valdības pārstāvjiem.

Šobrīd plānots, ka atbalstam studējošajiem un jaunajiem speciālistiem varētu tikt atvēlēti 13 miljoni eiro – papildus IZM jau iepriekš piedāvātajiem atbalsta mehānismiem piedāvāts palielināt šobrīd pieejamās valsts budžeta stipendijas studentiem ar augstākajiem akadēmiskajiem rādītājiem no 99,60 uz 200 eiro, kā arī palielināt to saņēmēju skaitu. Jau iepriekš ministrija ziņojusi par plāniem palielināt šoruden piešķirto valsts galvoto studiju un studējošo kredītu skaitu no 2000 uz 2500, kā arī atbalstīt jaunos speciālistus – profesionālo vidusskolu un augstskolu absolventus vecumā līdz 29 gadiem, kuriem nav pietiekamas darba pieredzes bezdarbnieka pabalsta ieguvei. Šādu palīdzību varētu saņemt gandrīz 5000 personas 180 eiro apmērā līdz 4 mēnešiem.

Šos priekšlikumus 23. maijā LSA domes sēdē prezentēja IZM parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš. Ministrija un studējošie turpinās sarunas par priekšlikumu pilnveidi – šobrīd vēl nav piedāvāts atbalsta mehānisms tieši studējošajiem, kuriem Covid-19 krīzes dēļ būtiski sarukuši ienākumi un kas nevar saņemt jau šobrīd valsts piedāvātos atbalsta mehānismus – bezdarbnieka vai dīkstāves pabalstu vai citus.

Akcija “Gribu studēt”, kas vērš uzmanību uz studentu finansiālo situāciju gan Covid-19 krīzes laikā, gan kopumā, joprojām turpinās – LSA aicina studējošos un ikvienu citu sociālajos tīklos dalīties ar saviem iemesliem studēt un studiju laika pieredzi. Arī iepriekš plānotā klātienes akcija pie IZM notiks – lai gan sarunas virzās uz priekšu, LSA vēlas vērst gan sabiedrības, gan politikas veidotāju uzmanību uz sadzīves grūtībām, ar kurām saskaras studējošie no sociāli mazāk aizsargātām sabiedrības grupām, un augstākās izglītības pieejamības problemātiku Latvijā kopumā.

Akcija norisināsies otrdien, 26. maijā, no plkst 8.00 līdz 15.00 iepretim IZM (Vaļņu ielā 2, Rīgā). Tajā varēs aplūkot studentu sociālajos tīklos publicētās foto un stāstus ar iemesliem, kāpēc viņi grib studēt, un grūtībām, ar kurām nācies saskarties studiju procesā. Notiekošo varēs vērot arī tiešsaistē LSA sociālajos tīklos.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content