Latvijas studentu apvienība

Skaidra lēmuma par atbalstu studentiem joprojām nav

Teju pirms mēneša Latvijas Studentu apvienība (LSA) publicēja satraucošus aptaujas rezultātus – pat 10 000 studējošo varētu pamest mācības Covid-19 izraisīto finansiālo grūtību dēļ. Kopš tā laika notiek sarunas ar atbildīgajām ministrijām un Saeimas deputātiem, norisinājusies arī tiešsaistes akcija #GribuStudēt, tomēr konkrēti lēmumi par atbalstu studējošajiem joprojām pieņemti nav.

Otrdien, 2. jūnijā, Ministru kabinets (MK) lēma dažādām ministriju iniciatīvām pārdalīt 600 miljonus eiro. Izglītības un zinātnes projektiem no šīs summas paredzēti 63,5 miljoni, no kuriem 27,4 miljoni eiro novirzīti vienreizējiem pasākumiem. LSA rīcībā esošā informācija liecina, ka šajā summā iekļauts arī finansējums studējošo stipendiju fonda palielināšanai, tomēr gala lēmums par to vēl jāpieņem.

LSA turpina sarunas ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvjiem un Saeimas deputātiem, īpaši atbildīgo komisiju pārstāvjiem, lai MK pēc iespējas drīzāk tiktu iesniegti konkrēti lēmumprojekti par atbalstu studentiem. LSA rīcībā esošā informācija liecina, ka arī IZM veic intensīvas sarunas par atbalsta mehānismu izstrādi studentiem ar Finanšu ministriju un Labklājības ministriju, kā arī koalīcijas partneriem. Prognozējams, ka ne vēlāk kā nākamās nedēļas sākumā varētu būt pieejama precīzāka informācija par lēmumprojektiem, jo tie varētu tikt skatīti otrdien notiekošajā MK sēdē.

Šobrīd plānots, ka atbalsta mehānismi ietvers esošo – pēc akadēmiskajiem kritērijiem – piešķirto stipendiju fonda palielināšanu un Labklājības ministrijas un IZM kopīgi veidoto studentu prasmju un kompetenču attīstības programmu, kuras ietvaros studējošie tiktu nodarbināti augstskolās vai zinātniskajās institūcijās. Nodarbinātības programmas ietvaros aptuveni 200 eiro mēneša stipendija tiktu piešķirta 3000 studējošajiem. LSA uzstāj, ka šai programmai vajadzētu sākt darboties jau jūlijā. Papildu līdzekļi stipendiju fondā ļaus palielināt šobrīd visos studiju līmeņos, izņemot doktorantūrā, piešķirto 99,60 eiro stipendiju apmēru uz 200 eiro mēnesī, un palielināt to saņēmēju skaitu. LSA turpina sarunas par šo priekšlikumu pielāgošanu plašākam studējošo lokam, kam nepieciešama palīdzība.

Jau ziņots, ka aprīlī LSA veiktajā aptaujā, kurā piedalījās 8,6 tūkstoši studējošo, gandrīz 12% respondentu minēja, ka studijas plāno pārtraukt, jo vairs nespēs segt studiju maksu vai dzīvošanas izmaksas. No kopējā studējošo skaita valstī tie varētu būt teju 10 000. Vēl tikpat daudzi plāno izmantot akadēmisko atvaļinājumu, lai studijas pārtrauktu uz laiku. Pēc aptaujas datu publicēšanas LSA nosūtīja atklātu vēstuli Ministru prezidentam, vairākiem ministriem un Saeimas deputātiem, aicinot piešķirt līdzekļus īpašu atbalsta mehānismu studentiem izveidei Covid-19 krīzes radīto finansiālo seku novēršanai.

Lielāku uzmanību problēmai ļāva pievērst arī tiešsaistes akcija #GribuStudēt, kas norisinājās maija vidū. LSA izsaka pateicību vairākiem simtiem studentu, kuri akcijas ietvaros dalījās ar savu foto un stāstu. Tie bija redzami arī klātienes akcijā pie IZM 26. maijā. Kopā ar akcijas ietvaros publicētajiem materiāliem dalījās vairāki tūkstoši sociālo tīklu lietotāju, kas radīja rezonansi medijos un raisīja diskusiju par Covid-19 ietekmi uz studējošo finansiālo stāvokli, nodarbinātības paralēli studijām ietekmi uz mācību rezultātiem un uz augstākās izglītības pieejamību Latvijā kopumā.

Did you like this article? Share it with your friends!

One Comment

  • Edgars

    Apsveicama ir studentu griba cīnīties par savu nākotni. Taču izvēlētā cīņas stratēģija sniegs tikai nelielu un īslaicīgu uzlabojumu pat arī gadījumā, ja valstsvīri izpildītu iesniegtos priekšlikumus. Situācija ir jārisina pavisam savādāk – kompleksi ar valsts kopējo sociālekonomisko situāciju.
    Raksta autoriem -piesakieties – pastāstīšu.

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content