Latvijas studentu apvienība

Studējošie ietur klusuma brīdi pie Ministru kabineta

Šodien, 17. augustā, norisinājās pikets pie Ministru kabineta ēkas “Klusuma brīdis augstākajai izglītībai”, lai vērstu politisko spēku un lēmumu pieņēmēju uzmanību uz ārkārtīgi zemo finansējumu augstākajai izglītībai.

            Par spīti lietavām vairāk kā stundas garumā studējošie ieturēja klusuma brīdi pie Ministru kabineta, lai aktualizētu ilgstošās problēmas finansējuma pieejamībai augstākajai izglītībai – 2008. gadā finansējums augstākajai izglītībai bija sasniedzis augstāko punktu – 243,7 milj. EUR, tomēr krīzes rezultātā tas krasi samazinājās un joprojām nav sasniedzis pat pusi no iepriekšējā apmēra. Vairāk nekā 13 gadus augstākā izglītība nav bijusi prioritāte valsts budžeta finansējuma sadalē, kas ir atstājis paliekošas sekas ne tikai uz studējošajiem, bet arī uz augstāko izglītību kopumā.

Studējošie ar plakātiem norādīja uz pastāvošajām problēmām augstākajā izglītībā, kas veidojas trūkstošā finansējuma dēļ. Kā būtiskākās problēmas studējošie izcēla – nepietiekamās studiju vietas bāzes izmaksas, kā rezultātā augstākās izglītības iestādēm nav iespējams nodrošināt konkurētspējīgu akadēmiskā personāla atalgojumu, pieejamu un modernu augstākās izglītības infrastruktūru un studijām nepieciešamo grāmatu iegādi. Tāpat finansējuma trūkuma dēļ atbalsta mehānismi vēl joprojām nav pieejami  studējošajiem, kam tie ir nepieciešami, kā arī ir nepietiekams valsts budžeta vietu skaits. Par spīti studējošo centieniem tikt sadzirdētiem, neviens no valdības pārstāvjiem nepievienojās studējošajiem uz diskusiju.

            Šonedēļ koalīcijas sadarbības sanāksmē tika panākta vienošanās akadēmisko stipendiju apmēru celt no 99,60 EUR uz 140 EUR apmēru, attiecīgi sperot soli Ziemeļeiropas virzienā, kas nav darīts jau vairāk nekā 10 gadus. Tāpat koalīcija vienojās līdz šī gada beigām turpināt piemaksas 60 EUR apjomā, tādējādi atbalstot studējošos ar 200 EUR/ mēnesī lielām stipendijām, lai mazinātu COVID-19 izraisīto ekonomisko seku ietekmi uz studējošajiem. LSA prezidents Kristafers Zeiļuks skaidro: “Augstu vērtējama ir valdības rīcība vēl pirms nākamā gada budžeta veidošanas vienoties par studējošo stipendiju celšanu. Tomēr mums ir jāturpina virzīties uz Ziemeļvalstu radīto piemēru, kur gadā šis stipendijas apmērs sasniedz 3000 EUR un to saņēmēju loks arī ir daudz plašāks. Ziemeļvalstīs stipendijas pēc dažādiem kritērijiem var saņemt vairāk nekā 50% studējošo, turpretī Latvijā tie ir ap 5% studējošie pilna laika klātienes valsts finansētajās studiju vietās. Līdz ar to sagaidām no valdības skaidru redzējumu stipendiju apmēra tālākai celšanai, sasniedzot 200 EUR/ mēnesī.

LSA izsaka pateicību visiem, kas iesaistījās klātienes akcijā un atbalstīja studējošos jautājuma aktualizēšanā – ieturot klusuma brīdi par augstākās izglītības zemo finansējumu pie Ministru kabineta. Tiem, kam nebija iespēja piedalīties klusuma brīdī klātienē, to ir iespējams ieturēt tiešsaistes akcijā, daloties ar savu stāstu par to, kā zemais finansējums ietekmē augstāko izglītību.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content