Studējošie neziņā par valsts budžeta stipendijas apmēru 2021./2022.m.g. rudens semestrim

Līdz šim finansiālais atbalsts valsts budžeta stipendiju apmēra saglabāšanai 200 EUR apmērā izcilākajiem studējošajiem tika izvirzīts kā Izglītības un zinātnes ministrijas prioritāte 2022. gada budžetam, tomēr skaidrība par stipendijas apmēru 2021. gada rudens semestrim vēl joprojām nav.

Studējošie valsts finansētajās budžeta vietās 2020./2021. mācību gadā saņēma divreiz lielāku stipendiju nekā iepriekš. Līdz šim tā jau septiņpadsmit gadus bijusi 99,60 EUR /mēnesī, bet šajā mācību gadā tā tika dubultota, sasniedzot 200 EUR/ mēnesī. Palielināts tika arī kopējais stipendiju saņēmēju skaits – tās papildus piešķīra vēl 743 studentiem. Reģistrācija studijām drīz beigsies un jaunais mācību gads straujiem soļiem tuvojas, taču studējošajiem skaidrības par stipendijas apmēru nav. Vai tā tiks atkal samazināta, vai tomēr būs lēmums to saglabāt dubultotajā apmērā? Lai arī ārkārtējā situācija valstī ir atcelta, ekonomiskā pandēmijas krīze studējošo un viņu ģimeņu budžetos nav beigusies. 

Šobrīd akadēmiskās stipendijas saņem tikai 5% studējošie, kas studē pilna laika klātienes valsts finansētās studiju vietās. Turpretim Ziemeļvalstīs šīs stipendijas saņem vairāk nekā puse studējošo, arī to apmērs ir lielāks – virs 3000 EUR/gadā. Līdz ar to 81% studējošo paralēli studijām strādā. Arī darbā pavadītais stundu skaits uz vienu studējošo Latvijai ir visaugstākais Eiropā – vidēji 31 stundu/nedēļā studējošais pavada strādājot, visbiežāk ne tajā nozarē, kurā viņš studē.

Viens no aspektiem, kas visvairāk pievērsa uzmanību uz finansiāla atbalsta nepieciešamību studējošajiem, bija Latvijas Studentu apvienības pērnā gada aprīlī veiktā aptauja par Covid-19 krīzes ietekmi uz studējošo ienākumiem un tam sekojošā akcija #GribuStudēt. Aptaujas rezultāti radīja bažas par situāciju augstākajā izglītībā – 12% respondentu norādīja, ka plāno pārtraukt studijas, jo vairs nevarēs segt studiju maksu vai ikdienas izdevumus, kā arī tikpat daudz studējošie plānoja doties akadēmiskajā atvaļinājumā, studijas pārtraucot uz laiku. Iepriekšējā gada laikā ir ievērojami krities arī to studējošo skaits, kas var paļauties uz vecāku un ģimenes finansiālo atbalstu. Ja iepriekšējā gadā uz atbalstu no ģimenes un/vai partnera varēja paļauties 57% studējošo, tad šobrīd tikai 43% var paļauties uz vecāku atbalstu.

Latvijā kopš 2004. gada ir notikusi gan nacionālās valūtas maiņa, gan inflācija, kas ir samazinājusi stipendijas vērtību vairāk nekā 4 reizes. Ņemot vērā notikušās patēriņa cenu izmaiņas, valsts budžeta stipendijas apmēra izmaiņu neesamība proporcionāli samazina valsts budžeta stipendijas apmēra 99,6 EUR/mēnesī lomu būt par motivējošu faktoru studējošajiem, lai pilnvērtīgi veltītu savu laiku un resursus konkurētspējīgu akadēmisko sniegumu nodrošināšanai.  

  Ir nepieciešams palielināt valsts budžeta stipendiju apmēru ilgtermiņā. Vairs tikai mēnesis atlicis līdz jaunajam mācību gadam, tādēļ, lai nodrošinātu valsts budžeta stipendiju apmēra saglabāšanu 200 EUR apmērā izcilākajiem studējošajiem, ir nepieciešams gan lēmums, gan papildus finansējums.

Did you like this article? Share it with your friends!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content