Latvijas studentu apvienība

Studējošo un absolventu reģistrs: atbalstāms, bet sasteigti virzīts apstiprināšanai

16. novembrī Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija atbalstīja grozījumus Augstskolu likumā, kas paredz studējošo un absolventu reģistra izveidi, un tālāk tos virzīs balsošanai kopā ar nākamā gada valsts budžetu. Likumprojekta izstrādē un saskaņošanā netika iesaistīti nozares pārstāvji, kā arī Saeimas Juridiskais birojs aicināja likumprojektu virzīt to izskatīšanai Saeimā parastajā likumprojektu izskatīšanas kārtībā, bet tas netika ņemts vērā.

Latvijas Studentu apvienība (LSA) konceptuāli atbalsta studējošo reģistra izveidi un to, ka jāveic absolventu gaitu monitorings. Tomēr, izvērtējot šobrīd piedāvātās redakcijas Augstskolu likuma normām, kas sniegs iespēju ieviest studējošo un absolventu reģistru, un to, ka augstākās izglītības nozares pārstāvjiem par šī reģistra ieviešanas tehniskajiem risinājumiem ir vairākas neskaidrības, likumprojektu vajadzētu skatīt parastajā izskatīšanas kārtībā, nevis sasteigti un ar nozari nesaskaņojot,” pauž LSA prezidente Maira Belova.

Augstākās izglītības nozares pārstāvji politikas veidotājiem ir iepriekš norādījuši, ka nepieciešams ieviest skaidrību par vairākiem svarīgiem jautājumiem, piemēram, to, par kādu laika posmu tiks apkopoti absolventu nodarbinātības dati; kā tiks ņemti vērā nodarbinātības dati par absolventiem, kas turpina studijas vai strādā ārvalstīs; kādām iestādēm un kādiem mērķiem būs pieejami studentu un absolventu dati; vai un kāda informācija būs pieejama publiski. Neatrisinot šobrīd radušās neskaidrības, var rasties situācija, ka reģistrā pieejamā informācija neatspoguļos pilnu ainu, kā rezultātā var tikti pieņemti neobjektīvi secinājumi un lēmumi.

Pašlaik reģistrā paredzēts apkopot un centralizēti uzkrāt informāciju statistikai par augstākās izglītības iestādēs studējošajiem, tajā skaitā tiem, kuri apmaiņas programmu ietvaros studē ārvalstu augstākās izglītības iestādēs, doktora zinātniskā grāda pretendentiem, kā arī nepersonificētus statistikas datus par absolventu nodarbinātību un ienākumiem. Izglītības un zinātnes ministrija ir plānojusi, ka studējošo un absolventu reģistrs būs sasaistīts ar Valsts ieņēmuma dienesta un Nodarbinātības valsts aģentūras datiem.

​Grozījumi Augstskolu likumā paredz, ka studējošo un absolventu reģistrā iesniedzamās informācijas apjomu un informācijas iesniegšanas kārtība tiks noteikta Ministru kabineta noteikumos. LSA tuvākajos darbos ietilps turpināt iesaistīties šī jautājuma tālākajā virzībā, nodrošinot, ka Ministru kabineta noteikumi ir labvēlīgi studējošajiem un augstskolu absolventiem.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content