Latvijas studentu apvienība

Studenti akcijā #GribuStudēt aicināti cīnīties par pieejamākām studijām

Lai pievērstu politikas veidotāju uzmanību ne vien tam, cik būtiski studējošo finanses ietekmējusi Covid-19 krīze, bet arī ilgstošajām problēmām augstākās izglītības pieejamībā kopumā, LSA rīko tiešsaistes akciju #GribuStudēt, aicinot studējošos un sabiedrību vērst uzmanību uz papildu atbalsta nepieciešamību studentiem gan šobrīd, gan ilgtermiņā.

Kāpēc akcija tiek rīkota?

Aprīlī notikusī aptauja par Covid-19 krīzes ietekmi uz studējošo finansiālo stāvokli atklāja satraucošu ainu – teju 10 000 studenti varētu pārtraukt studijas vīrusa izraisīto seku dēļ. Lai mazinātu krīzes triecienu augstākās izglītības sistēmai un izvairītos no studijas pametušo pievienošanās augošajam bezdarbnieku pulkam, politikas veidotāji konceptuāli atbalsta ideju par īpašu stipendiju fonda izveidi no krīzes vissmagāk skartajiem studentiem.

Tomēr ar to nepietiek – grūtības atļauties studēt nav jauna problēma, un šī krīze tikai izceļ ilgstošo sociālā atbalsta mehānismu trūkumu augstākajā izglītībā. Tas daudzus piespiež paralēli studijām strādāt, bet mazāk nodrošinātajiem neļauj studēt vispār. Latvijā paralēli studijām regulāri strādā teju puse pilna laika studējošo, un vidējais darba stundu skaits nedēļā sasniedz 31, kas ir viens no lielākajiem Eiropā, liecina 2017. gada Eurostudent pētījums. Turklāt 48% strādā ar studijām nesaistītā jomā, tā nevis gūstot vērtīgu pieredzi izvēlētajā jomā, bet gan zaudējot laiku, ko varētu veltīt pilnvērtīgām studijām.

Kā piedalīties akcijā?

Lai piedalītos akcijā, nofotografējies ar lapu, uz kuras redzams uzraksts “#GribuStudēt, lai…” vai “#GribuStudēt, bet…”, to papildinot ar vēstījumu lēmumu pieņēmējiem – iemesliem, kāpēc iespēja turpināt studēt ir svarīga, vai finansiālām grūtībām, ar kurām esi saskāries studiju laikā. Ievieto foto sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #GribuStudēt un ierakstā atzīmē Latvijas Studentu apvienību un politikas veidotājus – ministrijas, Saeimas deputātus, politiskās partijas vai kādu citu.

Kāds atbalsts studentiem nepieciešams?

Lai risinātu Covid-19 atstātās sekas, nepieciešama īpaša stipendiju fonda izveide krīzes vissmagāk skarto studējošo atbalstam. Šis fonds varētu būt sākums sociālo stipendiju – mehānisma, kas ļauj neaizsargātākajai sabiedrības daļai studēt – ieviešanai ilgtermiņā.

Nepieciešams palielināt arī šobrīd pēc akadēmiskajiem kritērijiem piešķirto valsts stipendiju skaitu un apmēru. Tās šobrīd saņem aptuveni katrs desmitais budžeta vietā studējošais, turklāt šīs stipendijas apmērs nav mainījies kopš 2004. gada – tie ir 99,60 eiro mēnesī. Tas neļauj stipendiju saņēmējiem – izcilākajiem studentiem – veltīt vairāk laika studijām, nestrādājot algotu darbu vai būtiski samazinot slodzi, jo līdzekļu ikdienas tēriņu segšanai nepietiek. LSA uzskata, ka stipendiju apmērs jāpalielina vismaz līdz 250 eiro un stipendijas saņēmēju skaitu ir nepieciešams  palielināt.

Tāpat nepieciešams palielināt šoruden izsniedzamo pilnībā valsts galvoto studiju un studējošā kredītu skaitu no plānotajiem 2000 līdz vismaz 2500. Lai novērstu Covid-19 krīzes sekas un veicinātu valsts ekonomikas atlabšanu, nepieciešams palielināt valsts finansēto studiju vietu jeb budžeta vietu skaitu nozarēs, kuru speciālisti īpaši nepieciešami, tostarp, medicīnā, STEM un IT nozarēs. Visbeidzot, nepieciešams izveidot īpašu finansiālā atbalsta programmu augstskolām un koledžām Covid-19 seku novēršanai, lai rudenī zaudējumu dēļ neciestu studiju kvalitāte

Mēs aicinām akcijā piedalīties studentus, skolēnus, absolventus un visus tos, kuriem rūp pieejamāka augstākā izglītība. Šis nav stāsts tikai par tiem, kuri saskārušies ar grūtībām šobrīd, bet arī par tiem, kuri vēlēsies studēt nākotnē! 

Did you like this article? Share it with your friends!

3 komentāru

 • Topošās studentes māte

  Paldies par akciju, BET vai kāds no jums zina, ka IM jau 2019.augustā konceptuāli izlēma neatbalstīt valsts garantēti kredītu ārzemēs studējošajiem, ne mēnesi, ne semestri, ne grādu un 2020. aprīlī parakstīja MK. Tam nebija nekādas saiknes ar covid- tikai atzinums, ka 30% no noteiktā laikā aplūkotajiem kredītņēmējiem nemaksā nodokļus Latvijā, bet ko dara citi 70% nav zināms (vai turpina mācības, nodarbina LV cilvēkus vai ir zinātnes guru piem. ASV), un tika lemts nedot nevienam no ~90 studentiem, kuri gadā to prasa.
  Ja grib – lai dodas pēc komerckredīts, kuru studentiem nedod. Ir atšķirība vai ģimenei jāmaksā 200-300 EUR par studentu jeb 700-800eur, ja studiju valstī Latvijas studentiem nedod kredītu, vai dod piem 3. gadā. Tātad vecākam ir jāņem komerckredīts vai hipotekārais kredīts, lai samaksātu studentam par ēšanu un dzīvošanu, jo alternatīva ir pazaudēt sīvā konkursā izcīnīto vietu pasaules top augstskolā un izmest gudrā prāta potenciālu.
  t.i. augustā rakstot konceptuālo ziņojumu, lai ieviestu jaunus nosacījumus uz 2020/2021 netika ņemta vērā tiesiskā paļāvība, jo augustā jau visiem testiem bija jābūt noliktiem, lai oktobrī varētu iesniegt pieteikumu konkursam ārvalstīs, vēlākie pieteikumi bija janvārī. Skolnieks un ģimene iestāšanos plāno gadus iepriekš, rēķinās ar kredītu uz studiju periodu un saviem resursiem, un tad saprot kur var mēģināt iestāties. Patreiz LV studējošajam pat liegts doties uz vasaras skolu par piem 2000 EUR, jo kredīta nebūs, jafinansē pašam.
  Arī, ja mans bērns netiktu ārvalstu augstskolā, bet paliktu Latvijā, jau bijām izrēķinājusi, ka cīņa par budžeta vietu, kura rotē ir bezjēdzīga, ka darbu profesijā sarežģīti būs savienot ar lekciju grafiku, un studijas tiktu uzsāktas neklātienē vai nepilna laika formā. Un tieši tāpēc, ka stipendija nekāda, bet kredīts ēšanai ir savāds, ja studijas nenoslogo 8-12h dienā. (Un 2020.gadā ir tas pats lekciju saturs, kas vecākam bija 2000.-ajos no tiem pašiem pasniedzējiem. Nopietni.) Kvalitāte studijām nav augusi.

  Rezumējot
  Ir 100% garantija, ka veidojums valsts nākotnē iegūs jaunus kvalitatīvus nodokļu maksātājs vai tautiešus ar kuriem lepoties, patreiz nepalīdzot materiāli studentiem un to ģimenēm.(ironija).

  Un vēl – par kopmītnēm. Vai jums ir zināms, ka cena kurā būtu jāmaksā Rīgā vienam par savu istabu bez savas tualetes un dušas ir tāda pati kā citas valstīs par studentu kopmītnes istabu, ar savu sanitāro mezglu un virtuvīti? No kā secināms, ka cena LV ir neatbilstoša un uzpūsta?

 • Skolnieciņš

  Ak, nabadzība, nabadzība iepūt man! Manai valstij arī gan! Vārdu sakot, nabadzība zeļ un plaukst mūs Latvijā! Pagaidām ir grūti spriest par situāciju kopumā. Pēc gada mēs sapratīsim kas un kā. Ar cieņu, Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉 #GribuStudēt #Skolnieciņš

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content