Latvijas studentu apvienība

Studenti guvuši ieskatu vides pieejamības problēmās augstskolās

26. aprīlī norisinājās Latvijas Studentu apvienības un Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja kopīgi organizētās Jauno vides pieejamības ekspertu apmācības. To dalībnieki lekcijās un praktiskās nodarbībās uzzināja par šķēršļiem, ar ko ikdienā saskaras studējošie, kuriem ir redzes, dzirdes vai kustību traucējumi. Apmācībās kopā piedalījās 18 dalībnieki no sešām Latvijas augstākās izglītības iestādēm.

Galvenais akcents tika likts uz studējošo vajadzībām – kādai jābūt piemērotai videi, lai katrs ikdienas gaitās spētu būt patstāvīgs un studijas nesagādātu problēmas ne sev, ne apkārtējiem. Apmācību dalībnieki interaktīvā veidā – piemēram, paši izmēģinot redzes traucējumus simulējošās lēcas – iepazinās ar vides pieejamības nosacījumiem un guva izpratni par to, kā vērtēt, vai vide ir pieejama cilvēkiem ar redzes, dzirdes, kustību vai citiem traucējumiem. Vispirms par šo cilvēku vajadzībām stāstīja Līga Ķikute (Rīgas Vājdzirdīgo un neredzīgo biedrība “Redzi mani”), Jurģis Briedis (Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”) un Baiba Bicēna (Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija “Sadzirdi.lv”). Praktiskās daļas laikā dalībnieki grupās devās uz Raiņa bulvāri 19 un Kaļķu ielu 1, lai pielietotu apgūtās zināšanas praksē, novērtējot potenciālā studējošā iespējas patstāvīgi iekļūt ēkā, atrast nepieciešamās telpas, izmantot autostāvvietu, labierīcības un ēdnīcu, kā arī pārvietoties starp stāviem un korpusiem. Prezentējot rezultātus, jaunieši bija pārsteigti par nelabvēlīgo situāciju un atzīmēja, ka arī turpmāk vidi vērtēs ar pilnīgi citu skatu. Taču lielāko sajūsmu radīja iespēja iepazīties arī ar suni pavadoni. Tas ļāva apgūt pareizu uzvedību suņa klātbūtnē gan kad tas ir darba uzdevumā, gan brīvsolī.

Pateicamies Latvijas Republikas Tiesībsarga birojam, Rīgas Vājdzirdīgo un neredzīgo biedrība “Redzi mani”, Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” un Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija “Sadzirdi.lv” par sadarbību! Tāpat sakām īpašu paldies kafejnīcai “Baziliks” par atbalstu kafijas pauzes našķa nodrošināšanai un fotogrāfei Evelīnai Ķiršakmenei par iemūžinātajiem kadriem.

Ja arī nākotnē vēlies uzzināt par šādiem un līdzīgiem jautājumiem par augstākās izglītības vides pieejamību, seko līdzi informācijai LSA Facebook lapā vai piesakies sociālā virziena e-pastu saņemšanai, rakstot uz ilze.lisovska@lsa.lv.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content