Latvijas studentu apvienība

Studenti iestājas par papildu finansējumu augstākajai izglītībai

Pirmdien, 31. oktobrī, norisinājās Latvijas Studentu apvienības (LSA) rīkotais studentu gājiens. Kopumā gājienā piedalījās aptuveni 2000 studenti un augstākās izglītības un zinātnes nozares pārstāvji, ne tikai no Rīgas, bet arī no reģionālajām augstskolām. Gājiena rindās bija arī ārzemju studenti, kuri aktīvi atbalstīja savus studiju biedrus.

Studentu gājiens tika rīkots ar mērķi atgādināt, ka augstākā izglītība ir ilgstoši nepietiekami finansēta no valsts puses un tā turpināt vairs nedrīkst- turpmākajos gados ir nepieciešams veikt finanšu ieguldījumus augstākajā izglītībā, vienlaicīgi risinot gan kvalitātes, gan pieejamības jautājumus. Šobrīd studiju vietas bāzes finansējums uz vienu studējošo Latvijā ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā.

Studentu pulcēšanās pie Saeima notika brīdi, kad deputāti skatīja budžeta likumprojekta pakotni pirmajā lasījumā. Pie Saeimas ēkas studentiem uzrunu teica LSA Prezidente Maira Belova: “Latvija ir grāmata, kuru mēs veidojam. Mēs esam tās lapas un mūsu zināšanas un darbi ir tās stāsti. Veidosim Latviju dzīvu un aizpildīsim to, nešķirojot, vai esat no valsts vai privātās augstskolas, esat Rīgas vai reģiona augstskolas pārstāvis, nešķirojot to, vai studējat humanitārās vai sociālās zinības, medicīnu vai inženierzinātnes. Augstākā izglītība ilgstoši ir atstāta novārtā politiskās gribas dēļ un nepietiekoši finansēta no valsts puses. Tā turpināt vairs nedrīkst! Augstākajai izglītībai jābūt valsts prioritātei ne vien priekšvēlēšanu lozungos, bet arī brīžos, kad tiek lemts par tālākajiem plāniem. Pieprasām politiķu atbildību par to izteiktajiem un rakstiskajiem solījumiem! Turpmākajos gados nepieciešams veikt mērķtiecīgus finanšu ieguldījumus augstākajā izglītībā. Tuvākajos gados jāvirzās uz valsts dotētas augstākās izglītības ieviešanu Latvijā, vienlaicīgi risinot gan kvalitātes, gan pieejamības jautājumus. Investīcijas augstākajā izglītībā ir investīcijas Latvijas nākotnē. Latvijai nepieciešama izglītota tauta! Veidosim to kopā!”

Pēc tam studenti kopīgi devās gan uz Finanšu ministriju, gan Izglītības un zinātnes ministriju (IZM). Pie IZM studentiem uzrunu teica arī ministrijas biroja vadītājs Andis Geižāns.

Gājiena laikā studenti skandēja dažādus saukļus, piemēram- “Studentu lieta – taisna uz cieta!”, “Lai solīts makā krīt!”, “Mums būs būt!”, kā arī dziedāja uzlaboto studentu himnu un latviešiem mīlēto tautasdziesmu “Pūt, vējiņi”.

LSA uzskata, ka arī Latvijā tuvākajos gados mērķtiecīgi nepieciešams ieviest valsts dotētu augstāko izglītību. Gājiena ietvaros Saeimai, Finanšu ministrijai, Izglītības un zinātnes ministrijai tika iesniegta vēstule ar studentu prasībām un lūgumu 2016. gadā iniciēt darba grupu Izglītības un zinātnes ministrijas un Finanšu ministrijas vadībā, kurā tiktu sagatavots rīcības plāns valsts dotētas augstākās izglītības ieviešanai Latvijā.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content