Latvijas studentu apvienība

Studenti uzsver finansējuma nepieciešamību augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanai un pedagogiem

College fundŠobrīd ir būtiski nodrošināt gan pedagogu algas, gan paredzēt finansējumu augstākai izglītībai. Latvijas Studentu apvienība (LSA) aizvadītajā Domes sēdē 24.augustā pieņēma pozīciju par turpmāko augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanas procesu un attiecīgi finansējumu studiju vietu bāzes izmaksu segšanai.

Pašlaik augstāko izglītības iestāžu (AII) studiju virzienu novērtēšanas organizēšanu un akreditācijas materiālu gatavošanu veic Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta Studiju akreditācijas sekretariāts, kam nav iepriekšējas pieredzes šī procesa organizēšanā un pietiekamas ekspertu datu bāzes. Par studiju virzienu akreditāciju AII maksā no saviem budžeta līdzekļiem – studiju maksas. No valsts budžeta kvalitātes kontrolei un studiju akreditācijai turpmāk nav paredzēts finansējums. Šāda situācija nav pieļaujama. Valsts dotācija budžeta vietai tiek piešķirta nepilnā apmērā, kas ierobežo augstskolas iespējas kvalitatīvi organizēt studiju procesu.

Šobrīd ir ļoti svarīgi paredzēt finansējumu jaunas vai esošās nacionālās akreditācijas aģentūras iekļaušanai EQAR tīklā un tās uzturēšanai ilgtermiņā. Tā pat studiju vietas bāzes izmaksu aprēķināšanas formālā ir nepieciešams paredzēt finansējumu AII studiju kvalitātes nodrošināšanai un kontrolei.

 „Ja vēlamies starptautiski konkurētspējīgu augstāko izglītību, ir nepieciešams arī praktiski rīkoties mērķa sasniegšanai. Vispirms jāsāk ar pilnīgu studiju vietu bāzes izmaksu nosegšanu. Paredzēt finansējumu augstākai izglītībai nepieciešams vēl jo vairāk, ņemot vērā, ka ir arī uzstādīti mērķi kvalitātes nodrošināšanā iesaistīt EQAR tīkla aģentūras, kas augstākās izglītības institūcijām tuvākā nākotnē nozīmēs vēl lielākas izmaksas. Neparedzot finansējumu uzstādīto mērķu sasniegšanai, pēkšņi var pieaugt studiju maksa, kas būtu īpaši jūtama nepieciešamās specifiskās programmās, kurās ir salīdzinoši neliels studentu skaits,” tā šī brīža situāciju skaidro LSA prezidents Mikus Dubickis.

LSA vērš uzmanību, ka 2012.gada 25. Septembrī Ministru Kabineta (MK) sēdē ministru prezidents V. Dombrovskis ir uzdevis IZM ministram iesniegt MK informāciju par Eiropas kvalitātes nodrošināšanas aģentūru reģistra darbību, ietverot tajā veicamos pasākums, lai nodrošinātu vismaz vienas Latvijas Republikas institūcijas iekļaušanu šajā reģistrā.

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content