Latvijas studentu apvienība

Studentu līderu foruma fokusā – izglītības kvalitāte

No 11. līdz 13. augustam Rīgas Doma kora skolā norisinājās Latvijas Studentu apvienības (LSA) ikgadējais projekts “Studentu Līderu Forums”, vienviet pulcējot vairāk nekā 40 pārstāvjus no dažādām Latvijas augstākās izglītības iestāžu studējošo pašpārvaldēm. Pasākumā tika izskatīti dažādi temati saistībā ar foruma galveno tēmu – augstākās izglītības kvalitāti – un līderību, tostarp komandas darbu, ar mērķi pilnveidot dalībnieku zināšanas, tā stiprinot studentu kustību.

Lekciju, darba grupu, piedzīvojumu trases un paneļdiskusijas ietvaros ar foruma dalībniekiem savā pieredzē dalījās attiecīgo jomu speciālisti, LSA vecbiedri un valdes locekļi. Pirms foruma tā dalībniekiem, kā arī jebkuram interesentam bija iespēja piedalīties pirms-pasākumā, kas notika 31. jūlijā Eiropas Savienības mājā. Apmeklētājus uzrunāja Rīgas Tehniskās universitātes profesore, eksperte augstākās izglītības kvalitātes jautājumos Inga Lapiņa, bijusī Eiropas Studentu apvienības viceprezidente Līva Vikmane un IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Diāna Laipniece par tādiem tematiem kā augstākās izglītības kvalitātes novērtēšana, studentcentrēta izglītība un augstākās izglītības finansēšana.

Foruma lektoru vidū: Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, „Sabiedrība par atklātību – Delna” direktora vietniece Liene Gātere, e-sporta kluba “eXanimo” vadītājs Jānis Dzērve, kādreizējais LSA prezidents Igors Grigorjevs, psihoterapeite, Dr. Psych Egita Gritāne un LSA prezidente Maira Belova. Foruma dalībniekiem bija iespēja izveidot līdera profilu, gūt atgriezeniskās saites sniegšanas prasmes, pārliecināties par komandas lomu darbā un gūt citas lietderīgas zināšanas un prasmes. Rezultātā, lekcijās noskaidroto papildinot ar pēcāk iegūtajām teorētiskajām zināšanām par šobrīd aktuālo augstākajā izglītībā Latvijā, dalībniekiem tiek sagatavoti, lai kļūtu par vienlīdz svarīgiem prioritāšu noteicējiem savās augstskolās un izglītības politikas veidotājiem valsts līmenī.

Paneļdiskusijā, spriežot un izsakot savu viedokli par augstākās izglītības finansēšanu un kvalitāti Latvijā – izaicinājumiem un šķēršļiem –, piedalījās Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra, Augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanas padomes Studiju akreditācijas un studiju programmu licencēšanas komisijas priekšsēdētāja Tatjana Volkova, politiķe Ilze Viņķele, Vidzemes augstskolas rektors Gatis Krūmiņš, eksperte izglītības jautājumos Marija Golubeva un IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Diāna Laipniece. Diskusiju vadīja LTV Ziņu dienesta žurnāliste Liene Barisa-Sermule. Diskusijā tika skartas dažādas tēmas, un, tā kā diskusijas dalībnieku viedokļi atšķīrās, ne vienmēr bija iespējams nonākt pie konkrēta secinājuma. Piemēram, tika secināts, ka augstākās izglītības kvalitātes vērtēšana ir komplekss un resursietilpīgs process, kurā Latvijas apstākļos liela līdzekļu apjoma ieguldīšana var arī neatmaksāties, un svarīgākais būtu virzīties no atbilstības vērtēšanas uz kvalitātes novērtējumu. Novērtējot studiju programmu daudzumu, svarīgi ņemt vērā to, ka ne vienmēr konkurence uzlabo kvalitāti – lielākajā daļā jomu konkurējam pasaules tirgū. Tomēr tādās jomās kā pedagoģija un jurispudence, kurā gatavojam speciālistus tikai iekšējam tirgum, konkurence var būt noderīga. Piešķirot valsts finansētās budžeta vietas, nedrīkst aizmirst par tautsaimniecības interesēm, kā arī studiju programmām, kas saistītas ar latviešu valodu un kultūru. Tika izcelts arī tas, ka problēmas, ar ko saskaras augstskolās, bieži vien sākas jau iepriekšējos izglītības līmeņos, tāpēc svarīgi gan nodrošināt iespēju apgūt skolā iekavēto, gan uzlabot pamatskolā un vidusskolā izmantotās mācību metodes un saturu, lai izvairītos no pārfinansēta skolu tīkla, kas nespēj nodrošināt kvalitatīvu izglītību.

Pēcāk, pielietojot jauniegūtās zināšanas un atsvaidzinot esošās, foruma dalībnieki uzsāka darbu pie kvalitātes kritēriju izstrādes budžeta vietu sadalījumam, plāna izveides kampaņai par studentcentrētu izglītību un akadēmiskā godīguma pamatprincipu apkopošanas. Darbs turpināsies arī pēc foruma, un turpmāk rīkotajās darba grupās ir iespēja iesaistīties ne tikai foruma dalībniekiem, bet jebkuram interesentam.

Par atbalstu “Studentu Līderu Foruma 2017” organizēšanā un patīkamo sadarbību Latvijas Studentu apvienības saka paldies AAS “BTA Baltic Insurance Company”, SIA “Armgate”, “Unilever”, AS “Latvijas Valsts meži”, alus darītavai “Valmiermuiža”, kā arī e-sporta bāram “7th”, “Aroma Gold”, sporta un aktivitāšu bāram “BAMS”, “Coca Cola HBC”, “Elpa”, “Fazer”, “Knoppers”, “Laimas” šokolādes muzejam, “Lloyd” un “River Cruises Latvia”.

 

Did you like this article? Share it with your friends!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content