Latvijas studentu apvienība

Valdība apstiprina, ka izdevies rast risinājumu budžeta vietu saglabāšanai

Latvijas Studentu apvienības (LSA) līdzšinējā darbība par valsts finansēto studiju vietu saglabāšanu ir guvusi panākumus. Šodien, 1. novembrī, Ministru kabinets oficiāli apliecināja, ka ir izdevies rast risinājumu, lai tuvākajos 3 gados nevajadzētu veikt valsts budžeta finansēto studiju vietu skaita samazinājumu. No valsts budžeta līdzekļiem finansēto studiju vietu skaits tiks saglabāts 2016. gada faktiskajā līmenī.

Ministru kabineta sēdē tika skatīts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotais informatīvais ziņojums “Par likumprojektā “Par valsts budžetu 2017. gadam” pedagogu darba samaksas reformas ieviešanai plānotā finansējuma sadalījumu pa attiecīgajiem resoriem”, kā ietvaros valdība pieņēma zināšanai, ka ir rasts risinājums 2017. gadā un turpmāk no valsts budžeta līdzekļiem finansēto studiju vietu skaita saglabāšanai 2016. gada faktiskajā līmenī.

Valdība apliecināja, ka ir pilnībā atrisināts jautājums par nepieciešamo finansējumu jaunā pedagogu darba samaksas modeļa ietvaros paredzētajam augstākās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksas palielinājumam par 10% 2017. gadā. Savukārt jautājums par nepieciešamā finansējuma nodrošināšanu augstākās izglītības iestāžu jaunā pedagogu darba samaksas modeļa ietvaros paredzētajam pedagogu darba samaksas palielinājumam 2018. gadā un turpmāk tiks lemts budžeta bāzes izdevumu 2018. – 2020. gadam sagatavošanas procesā, nesamazinot no valsts budžeta līdzekļiem finansēto studiju vietu skaitu 2018. un 2019. gadā. Izglītības un zinātnes ministrs K. Šadurskis sēdē pauda viedokli, ka LSA prasības vidēja termiņa budžetā 2018. un 2019. gadam iekļaut plānoto finansējuma pieaugumu augstākajai izglītībai ir pamatotas. LSA un IZM izpratne par nepieciešamo finansējumu augstākās izglītības nozarei ir vienota.

Ministru kabineta sēdē LSA prezidente M.Belova rosināja papildināt protokollēmumu ar informāciju, ka netiks samazinātas arī studiju vietas bāzes izmaksas, pamatojoties uz to, ka valsts finansēto studiju vietu nodrošinājumam nepieciešams adekvāts finansējums, un nav pieļaujams gadījums, kad vienas studiju vietas izmaksas no valsts budžeta netiktu segtas atbilstošā apmērā. Ierosinājums tika akceptēts no ministru puses.

Saeima pirmdien, 31. oktobrī, pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja nākamā gada valsts budžeta likumprojektu un vidēja termiņa budžeta ietvara 2017., 2018. un 2019. gadam likumprojektu. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam ir 2. novembris.

Par valsts budžeta projektu otrajā un galīgajā lasījumā Saeimā plānots lemt 23. novembrī. Līdz tam LSA aktīvi sekos līdzi notikumiem, kas skar valsts budžetu, lai pilnībā nodrošinātu valsts finansēto studiju vietu saglabāšanu un papildus nepieciešamā finansējuma novirzīšanu augstākajai izglītībai.

LSA izsaka pateicību katram, kurš piedalījās 25. oktobra akcijā pie Ministru kabineta un 31. oktobra gājienā. Pēdējo nedēļu darbs ir atgādinājis politiķiem, ka augstākās izglītība ilgstoši ir nepietiekoši finansēta no valsts puses, un tā turpināt vairs nedrīkst – turpmākajos gados nepieciešams veikt mērķtiecīgus finanšu ieguldījumus augstākajā izglītībā, vienlaikus risinot gan kvalitātes, gan pieejamības jautājumus.

Did you like this article? Share it with your friends!

One Comment

  • Žēl...

    Žēl, no budžeta vietām vispār vajadzētu atbrīvoties. Valsts un nodokļu maksātāju līdzekļu izšķiešana. Kāpēc kādam, kas nekad nav mācījies un netaisās mācīties augstskolā jāmaksā par kaut kādu budžeta vietu, kas izkrīt pēc otrās sesijas un pēc tam strādā maķītī…

    Nesaku, ka trūcīgākajiem vajadzētu apgriezst iespēju uz augstāko izglītību, vai, ka jaunus cilvēkus vajag apkraut ar milzīgiem parādiem, bet nu budžeta vietas ir diezgan slikts risinājums un nav studentu interesēs ilgtermiņā. Daudzas mācību iestādes taisa maksimāli daudzas mācību programmas, lai tikai dabūtu valsts finansējumu budžeta vietām, bet šīm programmām pievienotā vērtība tuvu nullei.

    Laba izglītība pati spētu par sevi samaksāt, bet kāpēc lai universitātes piedāvātu kvalitāti, ja viņām par brīvu nāk nauda no valsts un vienīgi jālauza galva, kā aizpildīt solus…

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content