Valdība atbalsta papildus finansējuma piešķiršanu studiju un studējošo kredītiem; nākotnē gaidāmi ierobežojumi
17. novembra Ministru Kabineta sēdē atbalstīta papildu finansējuma piešķiršana studiju un studējošā kredītam, kas atļauj atsākt studiju un studējošā kredīta izsniegšanu, tomēr jau iezīmējušies tālāki ierobežojumi studiju un studējošo kredīta izsniegšanā.
Pieteikumu statistikas dati parādījuši, ka pēdējos divos gados veiktās izmaiņas valsts galvotā studiju un studējošā kreditēšanas sistēmā padarījušas to daudz atvērtāku un pieejamāku nekā līdz šim. Teju divreiz ir pieaudzis to imatrikulēto studējošo skaits, kas ir izvēlējušies studiju maksas un ikdienas izdevumu segšanai izmanto valsts galvoto studiju un studējošā kredītu.
Kā norādījusi Swedbank, banka atsākusi pieņemt pieteikumus studiju un studējošo kredītiem, taču kredītlīgumu slēgšana atsāksies orientējoši pēc 2–3nedēļām, kad stāsies spēkā valdības pieņemtais lēmums.
Šobrīd ir novērsta problēma īstermiņā, un Ministru Kabineta pieņemtais lēmums nemazina LSA bažas par to, ka tālāka studiju un studējošo kreditēšanas sistēmas pastāvēšana tās sākotnējās izstrādes formā ir apdraudēta. Valdība jau vienojusies par studējošā kredīta apjoma atsaisti no valstī noteiktās minimālās algas, līdz ar to, ceļoties inflācijas līmenim valstī, studējošā kredīts nespēs segt dzīvošanas un studijām nepieciešamo materiālu iegādes izmaksas. Pārredzamā nākotnē vēl plānots lemt par nepieciešamību ieviest papildus ierobežojumus, kas var sākt priotizēt studiju virzienus vai programmas, studējošos pēc centralizēto eksāmenu rezultātiem vai kādiem citiem kritērijiem.
Veicot izmaiņas studiju un studējošā kreditēšanas sistēmā, lielākie ieguvēji bija studenti no mazāk ekonomiski nodrošinātas vides – tieši šī sabiedrības daļa pirms tam kredītu nevarētu saņemt bankas prasībām atbilstoša galvotāja trūkuma dēļ. Ļoti svarīgi, ka arī tālākā nākotnē studiju un studējošo kreditēšanas sistēma būtu viens no finanšu rīkiem, kas padarītu augstāko izglītību pieejamāku.
Latvijas Studentu apvienība turpinās aktīvi iesaistīties un strādāt kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī nozares organizācijām, lai meklētu iespējami labākos risinājumus sistēmas pilnvērtīgai funkcionēšanai nākamajos gados!