Valsts garantēto studentu kredītu gatavojas izsniegt «Swedbank»

“Swedbank” gatavojas izsniegt valsts garantēto studiju un studējošo kredītu 2020./2021. mācību gadam un ir iesniegusi pieteikumu finanšu institūcijā “Altum”. Plānots, ka studiju un studējošo kredītus “Swedbank” sāks izsniegt no augusta vidus.

Pieteikties valsts garantētajam studiju vai studējošā kredītam varēs uzreiz pēc līguma noslēgšanas ar augstskolu. No šī gada pieteikšanās un līguma noslēgšana būs iespējama attālināti. Savukārt valsts garantiju banka piemēros pati pēc pieteikuma izvērtēšanas un līguma parakstīšanas – topošajiem studentiem nekas papildus nebūs jādara. Tomēr jāņem vērā, ka pirms pieteikšanās valsts garantētajam kredītam, studentam jābūt attiecīgās bankas klientam.

Līdz studiju kredīta izsniegšanai interesentam iespēja pieteikties informācijai par valsts garantēto kredītu saņemšanu, un tiklīdz tiks uzsākta kredītu izsniegšana, banka par to informēs interesentus.

Šogad noslēgušās būtiskas izmaiņas studiju un studējošā kreditēšanas sistēmā. Arī Latvijas Studentu apvienība piedalījās noteikumu izstrādē, tāpēc jaunā kreditēšanas sistēma izveidota studējošajiem draudzīga un ļaus sniegt nepieciešamo atbalstu.

Piesakoties studiju vai studējošajam kredītam, topošajiem studentiem vairs nebūs nepieciešams otrs galvotājs, kas uzņemtos saistības gadījumā, ja kredītņēmējs nevarētu atmaksāt kredītu, – šo garantiju sniegs finanšu institūcija “Altum”. Līdz šim papildu prasība nodrošināt atbilstošu privāto galvotāju daudziem studentiem esot izrādījies nepārvarams šķērslis, kas turpmāk atkritīs.

Tāpat turpmāk netiks noteikti studiju kredīta griesti, kā tas bija līdz šim – maksimālais studiju kredīts būs studiju maksas apmērā.

Valsts turpinās subsidēt studiju kredīta procentu maksājumus studiju laikā un gadu pēc absolvēšanas. Savukārt jaunajiem vecākiem pēc bērna piedzimšanas vai adopcijas tiks dzēsta studējošā kredīta apmaksas summa 30% apmērā. Līdz šim kredīta summa tika dzēsta tikai vienam no vecākiem, taču turpmāk šāda iespēja būs abiem bērna vecākiem.

Šobrīd “Swedbank” ir vienīgā kredītiestāde, kas pieteikusies studentu kredītu ar valsts galvojumu izsniegšanai. Tomēr iespēja to darīt būs arī citām bankām – “Altum” nav noteicis ierobežotu termiņu pieteikumu iesniegšanai, ņemot vērā, ka kredītiestādēm ir nepieciešams atšķirīgs laiks, lai sagatavotu nepieciešamo infrastruktūru un procesus.

Did you like this article? Share it with your friends!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content